Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit

22.09.2011 16:35

Rada vysokých škol (RVŠ) odmítla zavedení školného. To navrhuje vládní kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) od roku 2013. RVŠ argumentuje tím, že v zemích, kde se školné zavedlo, začaly poplatky skokově narůstat a mladí lidé se tak čím dál víc zadlužují. Informuje ČTK.

Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit

Předseda Studentské komory RVŠ Miroslav Jašurek upozornil, že absolventi nejsou schopni splácet půjčky. Navíc podle průzkumu OECD se v zemích, kde se vybírá školné, nezvýšila kvalita škol. Ty se spíš zaměřily na získávání peněz od studentů. Akademici také volají po analýze dopadů školného.

Věci veřejné budou prosazovat odložení startu školného o rok

Náměstek ministra pro vysoké školy Ivan Wilhelm tvrdí, že analýza bude hotová v říjnu. Do konce října by pak vláda měla projednat návrh zákona o vysokých školách. Připravuje se i zákon o finanční pomoci studentům.

Školné by mělo být v maximální výši 10 000 korun za semestr. Počítá se také se systémem půjček a grantů na studium. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale na ideové konferenci své strany prosadil usnesení, aby VV v koalici vyjednaly odklad spuštění školného o rok. To by se tedy týkalo až dalšího volebního období.

Akademici kritizují třeba i novinky ohledně akreditací vysokých škol nebo zavedení funkčních míst docentů a profesorů. Návrh je prý velmi obecný, další spory se tak nejspíš objeví během přípravy paragrafového znění zákona.

Novela o rozpočtových pravidlech by zlikvidovala samosprávu škol

RVŠ se ohradila proti pozměňovacímu návrhu k novele zákona o rozpočtových pravidlech a doporučila její zamítnutí. Je zde totiž návrh, aby peníze vysokých škol byly podřízeny režimu státní pokladny.

„Tato změna by mimo jiné znemožnila těmto institucím (školám) převádět tyto prostředky na své bankovní účty, musely by být vedeny výhradně u České národní banky a ministerstvo financí by získalo oprávnění jednak k jejich krátkodobému ukládání nebo investování na finančním trhu a jednak by mohlo bez jakéhokoliv přesnějšího zákonného vymezení přímo stanovovat termíny a rozsah platebního režimu na účtech v ČNB," obávají se zástupci škol.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…