Zástupkyně ombudsmana kritizuje moc přísná karanténní opatření. V zařízení pro cizince neměli dostatek čerstvého vzduchu

30.07.2020 12:54

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že některá zařízení byla kvůli riziku koronaviru izolovaná až příliš. Podle jejích slov také pracovníkům chyběly relevantní informace a metodické vedení. Píše to server Týden.cz.

Zástupkyně ombudsmana kritizuje moc přísná karanténní opatření. V zařízení pro cizince neměli dostatek čerstvého vzduchu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Monika Šimůnková

Podle Šimůnkové nedošlo v žádném z 12 zařízení, která navštívila, ke špatnému zacházení. Jako problematické však v některých případech označila striktní zákazy kontaktu, návštěv či vycházek. "Ačkoliv chápu důvody, které ředitele k přijetí opatření vedly, domnívám se, že zavedením plošných zákazů došlo k nepřiměřenému zásahu do práv dětí a jejich rodin," míní Šimůnková. Dodala, že podporuje zařízení, aby hledala cesty, jak bránit vnesení nákazy, aniž by docházelo k sociální izolaci.

Šimůnková pak vypíchla jedno ze zařízení pro cizince, kde podle ní vládla atmosféra, v níž se vytrácelo vnímání umístěných jako lidí a namísto toho na ně bylo pohlíženo jako na zdravotní hrozbu, i když měli negativní test na covid-19. "V jiných typech zařízení takto restriktivní opatření přijata nebyla," uvedla.

Pracovnice kanceláře Barbora Matějková pak dokonce doplnila, že cizinci neměli dostatek čerstvého vzduchu, informací a smysluplného lidského kontaktu. 

Zástupci kanceláře ombudsmana navštívili celkem dvě věznice, dvě zařízení sociálních služeb, čtyři zařízení pro děti, dvě pro cizince a dvě psychiatrické nemocnice. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …