Zástupkyně ombudsmana kritizuje moc přísná karanténní opatření. V zařízení pro cizince neměli dostatek čerstvého vzduchu

30.07.2020 12:54

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že některá zařízení byla kvůli riziku koronaviru izolovaná až příliš. Podle jejích slov také pracovníkům chyběly relevantní informace a metodické vedení. Píše to server Týden.cz.

Zástupkyně ombudsmana kritizuje moc přísná karanténní opatření. V zařízení pro cizince neměli dostatek čerstvého vzduchu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Monika Šimůnková

Podle Šimůnkové nedošlo v žádném z 12 zařízení, která navštívila, ke špatnému zacházení. Jako problematické však v některých případech označila striktní zákazy kontaktu, návštěv či vycházek. "Ačkoliv chápu důvody, které ředitele k přijetí opatření vedly, domnívám se, že zavedením plošných zákazů došlo k nepřiměřenému zásahu do práv dětí a jejich rodin," míní Šimůnková. Dodala, že podporuje zařízení, aby hledala cesty, jak bránit vnesení nákazy, aniž by docházelo k sociální izolaci.

Šimůnková pak vypíchla jedno ze zařízení pro cizince, kde podle ní vládla atmosféra, v níž se vytrácelo vnímání umístěných jako lidí a namísto toho na ně bylo pohlíženo jako na zdravotní hrozbu, i když měli negativní test na covid-19. "V jiných typech zařízení takto restriktivní opatření přijata nebyla," uvedla.

Pracovnice kanceláře Barbora Matějková pak dokonce doplnila, že cizinci neměli dostatek čerstvého vzduchu, informací a smysluplného lidského kontaktu. 

Zástupci kanceláře ombudsmana navštívili celkem dvě věznice, dvě zařízení sociálních služeb, čtyři zařízení pro děti, dvě pro cizince a dvě psychiatrické nemocnice. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …