Zbabělost není dobrá výbava politika, tepal Kubek v rádiu Holcáta

18.11.2013 18:47

Prezident lékařské komory Milan Kubek se ostře opřel do úhradové vyhlášky na příští rok v kritickém dopisu, který rozeslal lékařům. Ministr zdravotnictví Martin Holcát na něj reagoval tím, že změnil své plány a odřekl svou účast na sjezdu České lékařské komory. „Zbabělost není dobrá výbava politika,“ rýpl si do něj Kubek v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls.

Zbabělost není dobrá výbava politika, tepal Kubek v rádiu Holcáta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf České lékařské komory Milan Kubek

Kubek prohlásil, že podle jeho názoru by měl existovat trestný čin pohrdání Ústavním soudem. Narážel tak na skutečnost, že právě Ústavní soud označil úhradovou vyhlášku za protiprávní a v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Vyhláška však bude ve své současné podobě platit do konce příštího roku, okamžité zrušení vyhlášky by prý destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty.

Reakci Holcáta označil Kubek za nepřiměřenou a zbabělou. „Něco takového by mě při psaní toho dopisu v životě nenapadlo. Ten dopis je veřejně přístupný, každý si ho může přečíst a sám vytvořit obrázek,“ podotkl.

Holcát prostě dostal strach

Ministr dle jeho slov navrhl tak důležitý dokument, jako je úhradová vyhláška, zcela sám a bez jakékoliv konzultace s odborníky z oblasti zdravotnictví. "Ministr prostě dostal strach a nechtěl být konfrontován s členy České lékařské komory, kteří by s ním nesouhlasili. Zbabělost není dobrá výbava politika,“ kritizoval ho.

Oba dva se přitom prý osobně znají. „Mohli jsme si zavolat, sejít se někde v baru a vyříkat si to. Ale jeho chování je bizarní a nedůstojné, ministr by se měl chovat jako profesionál,“ útočil dále. Vyhláška podle jeho názoru jednoznačně straní fakultním nemocnicím na úkor malých nemocnic a řeší problémy financí v tomto rezortu na úkor zdravotnických zařízení.

Letošní úhradová vyhláška snížila úhrady pojišťoven nemocnicím pod úroveň roku 2011. Třetina zdravotnických zařízení se po třech čtvrtinách roku potácí na pokraji bankrotu, vážné problémy mají například ty nemocnice, které od roku 2011 modernizovaly své vybavení a na jeho provoz teď potřebují více peněz. Vyhláškou se zabývala vláda Jiřího Rusnoka, nezměnila ji však.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…