Zdechovský se postavil za Izrael. Palestinští radikálové mají být na teroristickém seznamu

13.05.2021 21:40

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský podpořil Izrael v boji proti palestinským teroristům. „Radikální hnutí Hamás patří na seznam teroristických organizací a aktuální dění to potvrzuje,“ napsal europoslanec a apeloval k podpoře Izraele.

Zdechovský se postavil za Izrael. Palestinští radikálové mají být na teroristickém seznamu
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Anketa

Na čí straně stojíte v izraelsko-palestinském konfliktu?

hlasovalo: 15759 lidí
Zdechovský reagoval na situaci v Izraeli, na nějž od pondělí útočí palestinští teroristé disponující velkým množství raket. Největší raketové útoky za několik posledních let zažívá Izrael od pondělí, kdy palestinští teroristé ze skupin Hamás a Islámský džihád v pondělí večer vypálili z Pásma Gazy množství raket na izraelské hlavní město Jeruzalém i na území na jihu země, později rakety namířili i na další cíle v zemi včetně obchodního a diplomatického centra země – Tel Avivu či na izraelská mezinárodní letiště.

„Stojím za Izraelem,“ dal jasně najevo europoslanec a situaci, která se odehrává na území Izraele a v Pásmu Gazy, označil za naprosto nepřijatelnou.

„Izrael je naším spojencem a potřebuje naši podporu. Můžeme mít vůči této zemi různé výtky, ale útoky, ke kterým dochází, by měly být co nejrychleji ukončeny,“ pokračoval s upozorněním, že v konfliktu „zbytečně umírají lidé a vznikají obrovské škody“.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Vyjádřil se i k velmi účinné protiraketové obraně Izraele. „Kdyby Izrael neměl vybudovaný Iron Dome (Železnou kopuli), umíraly by stovky lidí. Hamás vyslal na území Izraele za posledních 48 hodin více než 1 100 raket. Během posledního velkého konfliktu v roce 2014 jich bylo téměř 5 000. Jenže za sedm týdnů,“ poznamenal.

Skupina Hamás tak podle něj právem figuruje na seznamu teroristických organizací. „Radikální hnutí Hamás patří na seznam teroristických organizací a aktuální dění to potvrzuje. Oproti tomu Izrael je demokratickou zemí, která se snaží hájit bezpečnost a svobodu – hodnoty, které hájíme i my.

Násilí není řešení. Takové činy musíme důrazně odsoudit a vybrat si stranu, kterou podpoříme,“ napsal ve svém stanovisku Zdechovský.

Situace v Izraeli se v posledních dnech vyostřuje i kvůli náladě v tamní společnosti poté, co část arabského obyvatelstva podpořila teroristické útoky, načež došlo k třenicím mezi Židy a Araby. Arabové při nepokojích mimo jiné zapálili synagogu a vyměňovali na stožárech izraelské vlajky za palestinské.

Izraelský prezident Reuven Rivlin vyzval obyvatele země k ukončení násilí a situaci v zemi označil za „občanskou válku“. „Potýkáme se s nesmyslnou občanskou válkou, prosím zastavte to šílenství,“ odsoudil. Izrael podle jeho slov patří „všem“ obyvatelům.

Zároveň však kritizoval mlčení vůdců arabské komunity k výtržnostem podněcovaným „krvežíznivým arabským davem“ s tím, že poskytuje podporu „terorismu“.

„Nic neospravedlňuje lynčování Arabů Židy a nic neospravedlňuje lynčování Židů Araby,“ řekl k nepokojům izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Izrael v Česku již včera podpořila také ODS. „Podporujeme Izrael při obraně před teroristickými útoky palestinských radikálů,“ zveřejnili občanští demokraté na svém facebooku a později též sdíleli usnesení své poslankyně Jany Černochové z meziparlamentní skupiny přátel Česká republika – Izrael, které též vyjádřilo izraelským spojencům podporu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tupí a blbí příznivci Zemana. Hutka zpívá. A další umělci také

8:08 Tupí a blbí příznivci Zemana. Hutka zpívá. A další umělci také

Písničkář Jaroslav Hutka složil další protestsong o svém neoblíbeném tématu, Miloši Zemanovi. Propír…