Zděšení. Nový Černobyl? Rusko překročilo myslitelné. Toto by pohřbilo jádro

04.03.2022 10:51

Ruská armáda v noci ostřelovala ukrajinskou jadernou elektrárnu v Záporoží a způsobila její požár, ten se naštěstí nakonec podařilo uhasit. Z důvodu hrozící radiační havárie v českém internetovém prostoru zaznívají obavy, co přijde dál. Hrozí spolu s tím konec jádra v EU? A co budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany? Možná jde už dokonce o zástupné problémy. Nad tím se se vší vážností zamýšlí ekonomka Markéta Šichtařová, politický komentátor Jindřich Šídlo, bývalý ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka či moderátor ČT Václav Moravec.

Zděšení. Nový Černobyl? Rusko překročilo myslitelné. Toto by pohřbilo jádro
Foto: Repro: Youtube
Popisek: Požár jaderné elektrárny v Záporoží po ostřelování

Rusové na jaderné bloky zaútočili kolem půlnoci. Při ostřelování zasáhly dva reaktory z celkových šesti. V důsledku toho vzplála cvičná budova v areálu elektrárny.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu a uhasit, na místě musely zasahovat čtyři desítky lidí a desítka hasičských jednotek. Podle ředitele elektrárny je radiační bezpečnost zajištěna.

Nad ránem ruské armádní jednotky jadernou elektrárnu v Záporoží dobyli, informovala o tom ruská verze BBC s odvoláním na ukrajinský úřad pro jadernou bezpečnost.

Záznam útoku zveřejnila napadená eletrárna na svém youtubovém kanále.

K ostřelování jaderných elektráren se dosud žádná země na světě nikdy neuchýlila. Sílí tak dál obavy z možné radiační havárie a cíleného použití ruských jaderných zbraní.

Pedagog Šlerka na svém twitteru upozorňuje, že Putina už v tuto chvíli není radno podceňovat, je všehoschopný.

„Pokud vás útok v Záporoží překvapil a šokoval, tak jen poznámka: Putin je fašistický diktátor, který věří v nadřazenost a dějinnou úlohu Ruska, a pokud jde o jadernou energii a případně bomby, tak Putin to řekl jasně: „Na co potřebujeme svět, když v něm nebude Rusko.“

 

 

Ruský plyn je tak zřejmě minulostí, Fialova vláda se rozhodla na nic nečekat a ve čtvrtek oznámila, že odsouhlasila, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl potřebné kroky k vyhlášení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Komentátor Jindřich Šídlo si vzhledem k ruské agresi na Ukrajině, kterou již několik dní sleduje, dnes doslova oddychl, že postavení nových bloků v Dukovanech nepřipadne právě Rusku.

„Jen bych připomněl, že jsme tu ještě před rokem vážně řešili, jestli by mělo Rusko stavět nové bloky v Dukovanech,“ napsal v kontextu aktuálního dění.

 

 

V obavách se při pohledu na ukrajinskou jadernou elektrárnu topí i mysl Václava Moravce. „Další dno ruské ‚mírové operace‘ na Ukrajině: Ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží. Co přijde dál?“ táže se ve svém tweetu.

 

 

S částečnou odpovědí na svém twitterovém účtu přichází ekonomka Markéta Šichtařová, hovoří o možném konci jádra v Evropě.

 

„Čistě hypoteticky, pokud v Záporoží dojde k úniku radiace, Evropa se opupínkuje a bude to konec jádra v EU. Spolu s hysterií z CO2 = poslední rána z milosti pro evropskou energetiku a můžeme rovnou zalézt do jeskyní a rozdělat si táboráček (taky se Zeleným líbit nebude),“ dodává.

 

 

Útok na jadernou elektrárnu v Záporoží si vyžádal oběti, jejich přesný počet, ale není zatím jasný. Elektrárna hlásila ohrožení prvního energetického bloku. Server televize Ukraina24 informoval, že funguje pouze čtvrtý blok elektrárny.

Ukrajinský prezident Zelenský po ostřelování jaderné elektrárny opět vyzval Evropu, aby se „urychleně probudila“. Upozornil, že pokud dojde k jejímu výbuchu, bude do znamenat „konec Evropy a její evakuaci“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …