Zdražíme maso! Budete zdraví a zachráníme klima, zní z Německa. Ekonomce to něco připomíná

08.08.2019 8:24

Server Deutsche Welle napsal, že němečtí politici zvažují zavedení nové daně – daně z masa. Jednak má pomoct v boji proti klimatickým změnám, jednak má vylepšit zdraví obyvatel, a nakonec by mohla posloužit i jako nástroj k tlaku na občany, aby lépe zacházeli se zvířaty. Ekonomka Hana Lipovská připomněla, že to není poprvé, co se má daň z masa zavést. Jenže, když se zaváděla v minulosti, bylo to prý chlapštější.

Zdražíme maso! Budete zdraví a zachráníme klima, zní z Německa. Ekonomce to něco připomíná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maso, ilustrační foto
reklama

Anketa

Jste pro zavedení ,,daně z masa", jak se o tom vážně uvažuje v Německu?

5%
95%
hlasovalo: 12762 lidí

Německá politická reprezentace, respektive poslanci německé sociální demokracie a Zelených, uvažuje o zavedení daně z masa. Nově získané peníze mají být použity např. k boji proti změnám klimatu. Ekonomka Hana Lipovská na sociální síti Facebook připomněla, že to zdaleka není poprvé, co by lidé daň z masa platili. V Českém království se prý platila dokonce už v 17. století.

Argumenty pro zavedení daně byly jasné. Maso si mohou dovolit jen movitější občané, kteří si také mohou dovolit platit vyšší daně. A královská kasa potřebuje více peněz. Daň z masa se platila i za časů první republiky na základě zákona z roku 1920.

„V jedné věci se však dnešní Němci od našich předchůdců odlišují: Rašín, Engliš a ti druzí poplatníkům nelhali. ... Otevřeně přiznávali, že se rozpočet z něčeho živit musí. A maso bylo takříkajíc na raně. Bylo to jaksi chlapštější, mužnější, než dnešní skrývání za zeleným pláštíkem ‚boje za ochranu klimatu‘,“ napsala Lipovská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…