Ze Slovenska: Zeman udělal tečku za Klausem

04.04.2013 10:38

Podle slovenského listu Hospodárske noviny nový český prezident Miloš Zeman udělal tečku za svým euroskeptickým předchůdcem Václavem Klausem, když ve středu vyvěsil vlajku Evropské unie nad Pražským hradem a podepsal dodatek takzvané Lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu pro státy EU ohrožené hospodářskou krizí. Obojí Klaus odmítal učinit.

Ze Slovenska: Zeman udělal tečku za Klausem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Hradě zavlála vlajka EU za účasti Zemana a Barrosa

Když kontroverzní eurofob Václav Klaus odcházel z postu českého prezidenta, bylo jasné, že se loučí jeden velký podporovatel euroskepticismu. Miloš Zeman jako nová hlava státu učinil i formální tečku za touto epochou. Dokonce s nevídanou slávou a pompou, když při vztyčování vlajky Evropské unie na Pražském hradě byl i šéf Evropské komise José Manuel Barroso, napsal list Hospodárske noviny v den, kdy Zeman na svou první zahraniční cestu ve funkci míří právě na Slovensko.

Spolehlivý v Unii znamená poslušný

"Připočteme k tomu i ratifikaci dodatku Lisabonské smlouvy o záchranném fondu eurozóny, který Klaus jako představitel poslední evropské země (která tak ještě neučinila) odmítl podepsat, a obraz návratu Česka do Evropy je kompletní," poznamenal deník.

Klausova nekompromisní kritika eura a zásadní odmítání některých unijních nápadů premiérem Petrem Nečasem podle komentátora mohly Česko v rámci Unie neformálně vytěsňovat mezi méně spolehlivé země. "Bohužel, spolehlivý v Unii znamená poslušný," podotkl deník.

Vyvěšením vlajky EU a podpisem dodatku k Lisabonské smlouvě se Česko prostřednictvím Zemana přiklonilo k Unii i k euru, které země dosud nezavedla. "Reálně se ovšem nic podstatné nemění. Premiér Nečas ze svých kritických pozic vůči eurorozpočtu nebo dani z finančních transakcí neustoupí," míní list.

Evropa na tom bez Klause nebude lépe

Odchod euroskeptika Klause z prezidentského úřadu prý neznamená, že Evropa na tom bude lépe. "Má nekončící problémy. Dokonce v měnové unii je jeden stát s omezeným pohybem kapitálu," připomněl deník restrikce na Kypru, který je odkázán na mezinárodní finanční pomoc. Dnešní evropská realita je tak nepochybně horší, než mohly být Klausovy euroskeptické představy před rokem, uzavřely Hospodárske noviny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hana Lipovská bude odvolána z pozice radní České televize

15:44 Hana Lipovská bude odvolána z pozice radní České televize

Poslanci dnes schválili usnesení, podle kterého by Hana Lipovská měla být odvolána z pozice radní ČT…