Zelená teologie. Země je náš chudý bližní, kterému musíme pomáhat, ohromila aktivistka

29.12.2019 21:30

Básnířka, teoložka a aktivistka Magdaléna Šipka se pro Deník Referendum zamyslela, „jaká má být role církví v čase klimatických změn“. Zelená teologie podle ní „prorůstá za zdi kostelů“ a nabádá, abychom se „postupně učili ohleduplnosti k projevům okolních zvířat a rostlin“. „Ani v biblickém příběhu nejsou rostliny a živočichové našimi hračkami, ale svobodnými aktéry,“ pokračuje a do hloubky poodhaluje, co to ona „zelená teologie“, která podle ní „souzní s myšlenkou klimatické spravedlnosti“, je.

Zelená teologie. Země je náš chudý bližní, kterému musíme pomáhat, ohromila aktivistka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestnímu týdnu za ochranu klimatu, ve kterém chtějí představit seznam konkrétní požadavků, jež hodlají prosazovat
reklama

Anketa

Prospěl spolek Milion chvilek pro demokracii České republice?

7%
93%
hlasovalo: 62481 lidí
„O adventu jsem se setkala se dvěma ženami, se kterými mě nespojoval rodný jazyk, stejný věk nebo společenské postavení, jen zájem o feministickou teologii a teologii přírody. V předvečer klimatické katastrofy jsme se bavily o roli církve v čase klimatických změn, o solárních panelech na kostelech i o vyznání vin prodchnuté klimatickým žalem. Skrz naše krátké povídání o politice, farnících, způsobech cestování a měření uhlíkové stopy se do našich rozhovorů prolomila ‚zelená‘ teologická témata,“ započala svůj článek Šipka.

„Malé dítě v jesličkách, které je vítáno jako narozený Bůh“ podle ní „naznačuje, že nevěříme v neměnný, navždycky určený svět“. „Není tu konec dějin ve smyslu beznadějně rukou složených ve klíně, ve smyslu jedné, vítězné ideologie. Stvoření tohoto světa pokračuje, objevují se nové technologie,“ počíná.

„Děti, které se narodily v době naší dospělosti do daleko zdevastovanějšího světa si troufají snít daleko ambicióznější vize,“ pokračuje a odkazuje se na kanadskou novinářku a feministickou aktivistku Naomi Kleinovou a její slova o tom, že „naše představy o udržitelné budoucnosti musejí být uvěřitelné a dopodrobna naplánované“. Tvrdí, že neustále pokračuje utváření našeho světa.

Fotogalerie: - Ekologické závazky státu

Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
Náměstek ministra financí pro majetek státu Ondřej...
Ministr financí Andrej Babiš
Ministerstvo financí představilo aktuální stav řeš...
Ministerstvo financí představilo aktuální stav řeš...

Podle autorky textu se musíme „postupně učit ohleduplnosti k projevům okolních zvířat a rostlin“: „Péče o okolní přírodu není vždy jednoduchá a nepřináší jen ‚dary sklizně‘. Podobně jako ve vztahu s lidmi se ale musíme postupně učit ohleduplnosti k projevům okolních zvířat a rostlin. Jejich cesta životem se s tou naší někdy sbíhá, jindy kříží nebo rozbíhá, ale jejich mlčení nebo částečná zranitelnost nemůže být dostatečným ospravedlněním vykořisťování.“ „Ani v biblickém příběhu nejsou rostliny a živočichové našimi hračkami, ale svobodnými aktéry,“ doplňuje. Podle ní už nejde jen o naše milované blízké, milence, sourozence a přátele, „ale také o rostliny a zvířata, která nás obklopují“.

Šipka se odkazuje na filozoficko-teologický postoj panenteismus, který tvrdí, že Bůh proniká všemi částmi světa. Podle tohoto směru tak svět „existuje v Bohu“. Tím se podle básnířky dá oponovat těm, kteří namítají, „že ničí přírodu ve jméně Božím“. „Zelená teologie líčí příběh naší planety jako příběh bez předem dané hierarchie,“ přidává.
Zelená teologie podle ní „nachází Zemi jako dalšího chudého, diskriminovaného, jako jmenovatele další skupiny, na kterou zapomínáme“. Promítá se prý nejen za zdmi kostela, ale i v našich každodenních činech.

Šipka závěrem popřála: „Ať nám sváteční odpočinek a setkání pomáhají nacházet naději pro svět a klimatickou spravedlnost jako horizont našeho jednání.“ „Příběh o naději“ nás prý „může povzbudit v další protestní akci proti netečnosti vůči zkáze nebo nás podpírat na cestě domů za našimi blízkými“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…