Zelenskyj: Netlačte nás do žádného kompromisu s Ruskem

16.11.2022 8:54 | Ze sítí

Volodymyr Zelenskyj promluvil k lídrům zemí skupiny G20. Zdůraznil jim, že Ukrajina nesmí být světem tlačena k žádnému kompromisu s ruským agresorem. Ukrajinský prezident má za to, že jen Ukrajina může říct, jak a kdy přesně pro ni obrana jejího území skončí. Zelenskyj zmínil také 10 zásadních výzev, které stojí před Ukrajinou a vlastně před celým svobodným světem. Od plic vynadal Mezinárodnímu červenému kříži.

Zelenskyj: Netlačte nás do žádného kompromisu s Ruskem
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pronesl dlouhý projev ke světovým lídrům. K účastníkům summitu G20 - dvaceti největších ekonomik světa - na indonéském Bali.

„Vážený pane prezidente Widodo! Vážení kolegové! Většina světa, která stojí na naší straně! Obracím se na vás v ukrajinštině, ale před každým z vás na stole najdete naše návrhy. Ve vašem jazyce. V projevu úcty k vám,“ začal Zelenskyj.

Poté světovým lídrům oznámil, že se krátce před svým vystoupením vrátil z Chersonu, který před pár dny osvobodily ukrajinské síly. Město od března okupovali ruští agresoři. Osvobození Chersonu je podle něj zlomovým bodem ve válce v obraně ukrajinského území před ruskými okupanty. Bitva o Cherson je podle ukrajinského prezidenta přesně tou bitvou, po které už každý ví, jak celá válka skončí, i když ke konečnému vítězství v ní bude třeba ještě daleko. Ukrajinský prezident jako příklad použil 6. červen 1944, kdy se západní spojenci vylodili v Normandii. Ten den ještě válka neskončila, ale už bylo zřejmé, jak skončí.

A jako příští vítěz války, za něhož se označil, přednesl světovým lídrům vizi poválečného uspořádání světa.

„Proto chci představit naši vizi cesty k míru - jak ho skutečně dosáhnout. A to nejen pro nás, ale i pro vás všechny, vaše spojence a partnery. Existuje soubor řešení, která je třeba realizovat. ... A chci, aby se o tom mluvilo veřejně, nikoliv v zákulisí. Chci, aby se o něm diskutovalo konkrétně, a ne zeširoka. Možná překročím vymezený časový limit. Ale otázka míru za to stojí,“ pravil Zelenskyj.

Na prvním místě zdůraznil, že jen Ukrajina si musí rozhodnout, zda osvobodí celé své území a uchová si suverenitu v mezích, jakou znala po řadu let, nebo zda bude ochotna přistoupit na nějaký kompromis při jednání s ruskými agresory. Zdůraznil, že Ukrajina nesmí být k uzavírání kompromisu nikým nucena.

„Ukrajina byla vždy lídrem v mírovém úsilí a svět toho byl svědkem. A pokud Rusko říká, že údajně chce ukončit válku, ať to dokáže činy. Slovům Ruska se zjevně věřit nedá a žádný Minsk-3, který by Rusko porušilo hned po podpisu, nebude. Pokud nedojde k žádným konkrétním činům k obnovení míru, znamená to, že Rusko vás všechny chce prostě znovu oklamat, oklamat svět a zmrazit válku právě ve chvíli, kdy se jeho porážky staly obzvlášť markantními. Nedovolíme, aby Rusko vyčkávalo, hromadilo své síly a pak zahájilo novou sérii teroru a globální destabilizace,“ řekl Zelenskyj.

Na prvním místě je podle Zelenského třeba Rusku zatrhnout jeho vydírání světa jadernou hrozbou v podobě problémů se Záporožskou jadernou elektrárnou.

„Rusko před očima celého světa proměnilo naši Záporožskou jadernou elektrárnu v radioaktivní bombu, která může kdykoli vybuchnout. Kam se radiační mrak dostane? Možná směrem k území EU. Možná do Turecka. Možná na Blízký východ. Dokonce i hypotetickou možnost takového scénáře považuji za zločin!“ zdůraznil Zelenskyj.

Tato věc se podle ukrajinského prezidenta vyřeší jen tím, že Rusko stáhne z jaderné elektrárny všechny své vojáky a vojenskou techniku a předá kontrolu nad zařízením inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii a domácímu ukrajinskému personálu.

Kdyby Rusko skutečně stálo o dosažení míru, o uklidnění světové veřejnosti, mohlo by své vojáky i techniku ze Záporožské jaderné elektrárny začít stahovat okamžitě.

„Totéž platí pro šílené hrozby jadernými zbraněmi, ke kterým se uchylují ruští představitelé. Pro jaderné vydírání neexistují a nemohou existovat žádné omluvy. A já vám děkuji, milá G-19, že jste to jasně řekla,“ pravil Zelenskyj, přičemž záměrně vynechal ze seznamu rozumně jednajících zemí Rusko.

Vedle jaderné hrozby musí svět podle Zelenského reagovat na potravinovou krizi, kterou podle ukrajinského prezidenta vyvolává taktéž Rusko, když dělá vše pro to, aby se Ukrajině nedařilo dostat svou zemědělskou produkci do světa.

„Právo na potraviny je základním právem každého člověka na světě. Od července Ukrajina vyvezla po moři více než 10 milionů tun potravin. Vývoz můžeme zvýšit o několik milionů tun měsíčně. Proto navrhuji rozšířit iniciativu vývozu obilí do dalších našich přístavů - zejména do přístavů Mykolajiv a Olvia v Mykolajivské oblasti,“ řekl prezident s tím, že jedna z ukrajinských lodí je teď na cestě do Etiopie. Z 27 tisíci tunami pšenice. „To je množství, které dokáže nasytit téměř 100 tisíc lidí ročně. Takových lodí z Ukrajiny může být mnoho, a proto bude mnoho lidí v chudých zemích zachráněno před hladem. Ukrajina může letos vyvézt 45 milionů tun potravin. A nechť značná část z nich směřuje k těm, kteří trpí nejvíce,“ padlo z úst ukrajinského prezidenta.

Třetí hrozbou je pak podle Zelenského energetická krize. Ruské rakety a íránské drony podle ukrajinského prezidenta zničily asi 40 procent energetické infrastruktury v zemi s cílem využít proti Ukrajině blížící se zimu jako zbraň. V zájmu celého světa je podle Zelenského tyto ruské snahy zhatit. Mimo jiné tím, že Ukrajina dostane další systémy protivzdušné obrany. A pokud chce Rusko opravdu ukázat dobrou vůli, může samo přestat s raketovými a dronovými údery na Ukrajinu. Hned a okamžitě. Tak to vidí Zelenskyj.

Čtvrtým úkolem Ukrajiny a svobodného světa je dostat na svobodu ukrajinské zajatce držené Ruskou federací a najít cestu, jak na Ukrajinu vrátit 11 tisíc dětí, které Rusové ukradli.

„Chci zdůraznit, že jsme nenašli podporu Mezinárodního výboru Červeného kříže. Nevidíme, že by plně bojovali za přístup do táborů, kde jsou drženi ukrajinští váleční zajatci a političtí vězni. Nepomáhají ani při hledání deportovaných Ukrajinců. Toto samoděržaví je sebedestrukcí Červeného kříže jako organizace, která byla kdysi respektována. Nemůžeme čekat. Proto se musíme sjednotit v zájmu jediného reálného modelu propuštění vězňů - ‚všichni za všechny‘. A také za propuštění všech dětí a dospělých, kteří byli deportováni do Ruska,“ nešetřil kritikou Zelenskyj.

Pátou výzvou, před kterou podle ukrajinského prezidenta stojí celý svět, je obnovit platnost Charty OSN v celém jejím rozsahu a dát všem jasně najevo, že nelze respektovat jen některé body Charty a po jiných šlapat. Jinými slovy, Rusko by mělo uznat hranice Ukrajiny tak, jak je uznává většina světa a mělo by z Ukrajiny stáhnout všechny své vojáky a techniku. A zastavit všechny své agresivní operace proti Ukrajině. To je podle Zelenského navazující šestý úkol pro Ukrajinu i pro celý svobodný svět.

Sedmým a asi nejdůležitějším úkolem je nastolení spravedlnosti. Podle Zelenského je pro Ukrajinu i pro svět velmi zásadní, aby byli potrestáni Rusové, kteří mučili Ukrajince, znásilňovali ukrajinské ženy, vraždili ukrajinské muže, ženy i děti.

„K dnešnímu dni máme úplné informace o čtyřech stech třiceti dětech zabitých ruskými údery. Pouze děti! A to jsou jen ty, o kterých víme s naprostou jistotu. A kolik masových hrobů je na území, které stále zůstává pod kontrolou Ruska? Co uvidíme v Mariupolu?“ ptal se Zelenskyj.

Nejen kvůli obyvatelům Mariupolu ukrajinský prezident volal po zřízení mezinárodního soudního tribunálu, který ruské válečné zločiny posoudí a odsoudí.

„Již jsme navrhli rezoluci Valného shromáždění OSN týkající se mezinárodního kompenzačního mechanismu za škody způsobené ruskou válkou. Byla schválena. Žádáme vás, abyste ji provedli. Připravujeme také druhou rezoluci - o zvláštním tribunálu. Prosíme, připojte se k ní a podpořte ji,“ apeloval na všechny Zelenskyj s tím, že na světě přece nemůže existovat stát, který by nectil spravedlnost a nabízí se, že snahy Ukrajiny může podpořit každý.

Osmou výzvou je podle Zelenského nutnost chránit světové životní prostředí.

„Miliony hektarů lesů byly spáleny ostřelováním. Téměř dvě stě tisíc hektarů naší země je zamořeno nevybuchlými minami a granáty. Desítky uhelných dolů jsou zatopeny, včetně dolu, v němž byl v roce 1979 proveden podzemní jaderný testovací výbuch... Jedná se o důl Junkom v Doněcké oblasti. Nachází se na území okupovaném Ruskem. Již několik let je zatopen - právě kvůli okupantům. Všichni v Moskvě vědí, jakou hrozbu představuje nejen pro řeky v Doněcké oblasti, ale i pro povodí Černého moře. Pouze deokupace našeho území může zajistit podmínky pro odstranění této hrozby,“ upozornil Zelenskyj.

„Množství znečištění ovzduší ze spálených ropných skladů a dalších požárů nelze přesně spočítat... Stejně jako z vyhořelých kanalizačních zařízení, spálených chemických závodů, nesčetných pohřebišť zabitých zvířat. Jen si to představte - kvůli ruské agresi zahynulo 6 milionů domácích zvířat. 6 milionů! To jsou oficiální čísla. V Černém moři bylo zabito nejméně 50 000 delfínů. Tisíce hektarů půdy jsou kontaminovány škodlivými látkami - většinou jde o úrodnou půdu. Byly to úrodné půdy. Během klimatického summitu, který se konal minulý týden v Egyptě, jsem navrhl platformu pro hodnocení škod na životním prostředí způsobených válkou. Musíme ji realizovat,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Vedle toho požádal světové lídry, aby Ukrajině poskytli finanční prostředky na vybudování čističek vod a s nimi související infrastrukturu.

Devátou výzvou, tentokrát především pro Ukrajinu, je zajistit si vlastní bezpečnost. Podle Zelenského Ukrajina napříště nesmí stát v šedé zóně mezi Západem a NATO na straně jedné a ruským imperialismem na straně druhé.

„Potřebujeme účinné bezpečnostní záruky. Proto jsme připravili návrh dohody - Kyjevský bezpečnostní pakt - a již jsme jej předložili partnerům. Měli bychom tedy uspořádat mezinárodní konferenci, která by upevnila klíčové prvky poválečné bezpečnostní architektury v euroatlantickém prostoru, včetně záruk pro Ukrajinu. Hlavním výsledkem konference by měl být podpis Kyjevského bezpečnostního paktu. Můžeme to udělat kdykoli - třeba ještě letos. A musíme to udělat."

Poslední desátou výzvou, která podle Zelenského stojí jak před Ukrajinou, tak před celým světem, je stvrdit vše dojednané v nějaké poválečné smlouvě, která za celou válkou udělá tečku a stabilizuje celý svět. Ať už z hlediska jaderné, energetické, ekologické či potravinové bezpečnosti.

„Rád bych zdůraznil, že žádný z výše uvedených kroků nemůže trvat dlouho. Maximálně měsíc na jeden krok. U některých kroků stačí pár dní. S iniciativou na vývoz obilí již máme pozitivní zkušenosti. Jak to funguje? Je tu OSN - a dvě další strany dohod: na jedné straně Ukrajina, Turecko a OSN, na druhé straně Rusko, Turecko a OSN. Provádění každého z bodů, které jsem právě představil, lze řešit podobným způsobem. Státy připravené převzít iniciativu v tom či onom rozhodnutí se mohou stát stranami dohody,“ pravil Zelenskyj.

Čím rychleji se podaří zrealizovat kroky, které Zelenskyj nastínil, tím víc lidských životů bude podle něj zachráněno.

„Nechť je naše společné úsilí co nejdříve korunováno úspěchem a odrazí se ve výsledcích tohoto summitu. Děkujeme za pozvání! Sláva Ukrajině!“ rozloučil se Zelenskyj.

 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

19:30 Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

Polská vláda oznámila, že pokud se Ukrajina nevypořádá s otázkou volyňské genocidy z roku 1943, Pols…