Zelenskyj: Rusko schválně ničí kulturní dědictví Ukrajiny. Klidně spálí vše

05.06.2022 20:36 | Ze sítí

„Jsou připraveni spálit všechno. Rusko záměrně a systematicky ničí kulturní a historické dědictví Ukrajiny, ale i sociální infrastrukturu, bydlení a vše potřebné pro normální život.“ Ukrajinský prezident znovu promluvil ke světu a žádal všechny ukrajinské diplomaty, aby všude, kde mohou, předávali světové veřejnosti toto prosté sdělení.

Zelenskyj: Rusko schválně ničí kulturní dědictví Ukrajiny. Klidně spálí vše
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k lidem z Katedrály svaté Sofie v Kyjevě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přednesl další projev určený Ukrajincům i světu. Zdůraznil mimo jiné, že ruské barbarství dosahuje až takových rozměrů, že agresoři se nezdráhají ostřelovat dokonce i kostely, a to včetně těch dřevěných. Jeden z těchto kostelů na jihovýchodě Ukrajiny už vyhořel. Padl za oběť ruskému ostřelování.

„Jsou připraveni spálit všechno: pravoslavné kostely jako cokoli jiného na Ukrajině. Během totální války bylo ruským ostřelováním zničeno nebo poškozeno již 113 kostelů. Jsou mezi nimi ty prastaré – ty, které obstály ve druhé světové válce, ale nevydržely ruskou okupaci,“ poznamenal ukrajinský prezident.

Ruská strana tvrdí, že tento jeden konkrétní kostel zapálili sami Ukrajinci, ale podle Zelenského jde o dobře odhadnutelnou propagandistickou lež.

„Ukrajinští diplomaté udělají vše pro to, aby si všichni na světě uvědomili tento další zločin okupantů. Rusko záměrně a systematicky ničí kulturní a historické dědictví Ukrajiny, ale i sociální infrastrukturu, bydlení a vše potřebné pro normální život,“ pokračoval Zelenskyj.

Pokud některý stát páchá stejná zvěrstva jako Rusko, podle Zelenského nemůže být součástí UNESCO a OSN se podle ukrajinského prezidenta nemůže ve vztahu k Rusku tvářit, jako by se nic nedělo. „Charta OSN neposkytuje teroristům žádná práva a UNESCO není místem pro barbary,“ nešetřil ukrajinský prezident ostrými slovy.

Upozornil také, že ruští vojáci od počátku války zavraždili nejméně 261 dětí. Alespoň podle dostupných údajů. Ukrajinský prezident se však obává, že reálné číslo může být ještě mnohem vyšší.

„Všichni by teď byli naživu, kdyby tuto katastrofu nezavinil jediný člověk v Moskvě,“ poznamenal na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tuto hrůzu podle Zelenského již nelze napravit, ale Rusko může válku zastavit a tím zabránit tomu, aby se množství zavražděných dětí nadále zvyšovalo.

„Ruská armáda může zastavit pálení kostelů. Ruská armáda může přestat ničit města. Ruská armáda může zastavit zabíjení dětí. Pokud ten samý člověk v Moskvě dá takový rozkaz. A to, že takový rozkaz stále nezazněl, je evidentním ponížením pro celý svět,“ zaznělo také od ukrajinského prezidenta.

Poté věnoval pozornost situaci na bojišti.

Konstatoval, že Rusové znovu udeřili na město Sumy, ale i na Charkov a Kyjev. A nejtvrdší boje nadále probíhají na Donbase, kde je podle Zelenského situace nadále extrémně složitá.

„Probíhají neustálé letecké údery, dělostřelecká a raketová palba. K dnešnímu ránu je celkový počet různých ruských raket použitých proti Ukrajině již 2503,“ prozradil ukrajinský prezident.

Poděkoval ukrajinským obráncům, že na Donbase způsobují agresorům maximální možné ztráty a tím nadále přibližují den, kdy se Rusko bude muset stáhnout i z Donbasu.

Nakonec se Zelenskyj tradičně rozloučil. „Věčná památka všem, kteří zemřeli při ruské invazi! Věčná sláva všem, kdo brání Ukrajinu! Sláva Ukrajině!“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

5:00 „Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

TÝDEN V MÉDIÍCH Cenzura je cesta ke svobodě, chrání tě před neschválenými informacemi. Uvědom si, že…