Zelenskyj otevřeně: Bojujeme proti Rusku, plaťte nám. Ukrajina v dluzích

20.05.2022 7:21

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že jeho země bude potřebovat peníze. Hodně peněz. Kvůli ruské válce se totiž měsíc co měsíc prohlubuje ukrajinský dluh o dalších 5 miliard dolarů. Zelenskyj zdůraznil, že ten, kdo Ukrajině peníze poskytne, platí za svou vlastní bezpečnost. Platí za to, aby Rusko přešla chuť rozpoutávat další války. O tom, jak přesně vypadá peklo ruské války, teď na vlastní kůži cítí obyvatelé Donbasu.

Zelenskyj otevřeně: Bojujeme proti Rusku, plaťte nám. Ukrajina v dluzích
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35860 lidí
„Nezlomní lidé z nejstatečnější země! Všichni naši obránci!“ pozdravil Zelenskyj všechny své spoluobčany.

Oběma komorám amerického Kongresu poděkoval, že schválily další balík pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů. „Je to projev silného vedení a nezbytný příspěvek k naší společné obraně svobody,“ prohlásil. Ale nikoli poprvé také konstatoval, že Ukrajina bude potřebovat ještě další peníze. „Měsíční rozpočtový deficit na Ukrajině je nyní 5 miliard dolarů (116 miliard korun - pozn.red.). A abychom vydrželi válku za svobodu, potřebujeme rychlou a dostatečnou finanční podporu. A nejde jen o výdaje nebo dar od partnerů. Je to jejich příspěvek k jejich vlastní bezpečnosti,“ rozvedl myšlenku s tím, že vítězství Ukrajiny bude znamenat, že oslabí chutě Ruska na další útočné akce. „Musíme všichni společně pracovat na tom, abychom zajistili, že agrese Ruska proti našemu státu nebude úspěšná.“

Další finanční pomoc dostane Ukrajina od EU a to ve výši 9 miliard euro. Vedle toho prý ukrajinský prezident jednal také s britským premiérem Borisem Johnsonem a dohodli se na tom, že Ukrajina dodá Velké Británii potraviny a výměnou za to dostane pohonné hmoty.

Promluvil také ke studentům ukrajinských vysokých škol a prý jim sdělil, že právě teď nastává čas, kdy Ukrajinci mohou svůj život vybudovat znovu zcela od základů, bez toxických přítěží minulosti. A tuto příležitost by podle prezidenta měli chytit za pačesy. Sdělil to studentům 25 univerzit - z Kyjeva, Charkova, Mariupolu, Oděsy, Ivano-Frankivsku, Lvova a dalších.

„Ne všechny univerzity působí ve svých městech. Někteří se přestěhovali. Ale co bylo hezké a správné – studenti a rektoři jsou přesvědčeni, že Ukrajina zvítězí a obnoví svobodný život na celém území,“ ocenil ukrajinský prezident. „Se studenty jsme si povídali o poválečné rekonstrukci a o tom, jak zaručit bezpečnost našeho státu na desítky let dopředu,“ pokračoval.

Pozornost věnoval i situaci na bojišti. Zatímco se prý daří dál osvobozovat Charkovskou oblast, tak na Donbasu podle Zelenského panuje peklo. A nejen tam. Podle Zelenského to vědí i obyvatelé Černihivu či Oděsy, kam stále dopadají ruské rakety.

„Donbas je zcela zničen - to vše nemá a nemůže mít pro Rusko žádné vojenské zdůvodnění. Jde o úmyslný a zločinný pokus zabít co nejvíce Ukrajinců. Zničit co nejvíce domů, sociálních zařízení a podniků,“ konstatoval Zelenskyj. „Právě to bude kvalifikováno jako genocida ukrajinského lidu a za tu budou okupanti definitivně postaveni před soud. Najdeme a postavíme před soud všechny, kdo dávají a vykonávají příkazy,“ pokračoval.

Nakonec prozradil, že vyznamenal 210 dalších příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny.

A pak se tradičně rozloučil.

„Věčná sláva všem, kdo bojují za nezávislost! Sláva Ukrajině!

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …