Zelenskyj v noci nařezal celému světu: Ukrajinci jsou nejodvážnější národ na světě. Ale vy jste to neviděli, věřili jste ruské propagandě

08.04.2022 7:20

Ruská invaze na Ukrajinu trvá už 44. dní. Na konci dne s číslem 43 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu promluvil ke svým spoluobčanům i ke světu. A začal zostra. Vyčinil celému světu. Tato válka podle něj leccos ukázala v plné nahotě. Např. to, jak si svět před válkou Ukrajiny moc nevšímal a raději věřil ruské propagandě. Nevěřil, že Ukrajinci jsou nejodvážnějším národem na světě. Tak to vidí Zelenskyj. A teď to podle něj může vidět celý svět. A může se od Ukrajinců učit statečnosti.

Zelenskyj v noci nařezal celému světu: Ukrajinci jsou nejodvážnější národ na světě. Ale vy jste to neviděli, věřili jste ruské propagandě
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

„Ukrajinci! 43. den totální války skončil. Války Ruska proti Ukrajině. Války, která odhalila celou pravdu o naší zemi, o všech ostatních zemích, o Rusku a o světě obecně. Tato válka ukazuje, jak moc si nás všichni nechtěli všimnout. Našich lidí. Jak moc svět věřil zahraniční propagandě a ruským mýtům o Ukrajině, nikoli realitě,“ zahájil Zelenskyj svou zatím poslední promluvu.

Zelenskyj má za to, že svět nechtěl vidět, že Ukrajinci jsou nejstatečnějším národem na celé planetě.

„Vždycky jsme byli takoví... Vždycky jsme byli stateční. Nejodvážnější na světě. Tím jsem si jistý. Protože kdo jiný by dělal to, co Ukrajinci? Kdo jiný měl tolik odvahy neustále bojovat proti jakýmkoli projevům tyranie a bránit svobodu? V každých volbách, v revolucích i ve válce. Kdo jiný měl odvahu bojovat proti všem ruským silám na zemi, ve vzduchu i na moři? Kdo jiný měl odvahu jít neozbrojen proti ruským obrněným vozidlům, kde se Rusům dočasně podařilo něco ukořistit?“ kladl Zelenskyj otázku za otázkou.

Teď se podle Zelenského mohou všichni politici světa od Ukrajinců učit, jak být stateční.

„Kdo jiný měl odvahu přesvědčit největší světové společnosti, aby zapomněly na účetnictví a připomněly si morálku? A naučit všechny politické lídry – ať už jsou odkudkoli – být alespoň trochu Ukrajinci... Alespoň trochu stateční,“ šil ukrajinský prezident do západních lídrů. „Kdyby měl každý na světě alespoň deset procent odvahy, kterou máme my Ukrajinci, mezinárodnímu právu by nehrozilo vůbec žádné nebezpečí,“ nebral si dál servítky.

Poté již poněkolikáté zopakoval, že je třeba ještě přitvrdit v sankcích proti Rusku, protože jejich stávající úroveň je nedostatečná. A ještě víc než všechny sankce Ukrajině pomohu moderní zbraně, které by Ukrajincům umožnili vytlačit ruské agresory ze své země.   

Ukrajinský prezident svým spoluobčanům taktéž sdělil, že se daří postupně izolovat Rusko na mezinárodní úrovni. Valné shromáždění OSN ho vyřadilo z rady pro lidská práva.

„Je to celkem logické. Zcela oprávněně. Ale také ne bez boje za toto rozhodnutí. Jsem vděčný těm státům, které toto rozhodnutí podpořily. Rusko už dávno nemá nic společného s konceptem lidských práv. Možná se to jednou změní. Ale zatím je ruský stát a ruská armáda největší hrozbou na planetě pro svobodu, pro lidskou bezpečnost, pro koncepci lidských práv jako takovou. Po Buči je to již zřejmé,“ zdůraznil ukrajinský prezident s tím, že v Boroďance, v Mariupolu a možná i v jiných městech napáchali víc hrůz, než ve zmíněné Buči.

Zelenskyj nepochybuje, že o Mariupolu budou Rusové tvrdit, že zkázu a smrt v tomto městě nerozsévali okupanti, ale ukrajinské jednotky.

„Máme co do činění s vetřelci, ve kterých nezbylo nic lidského. Aby ospravedlnili své vlastní zabíjení, berou zavražděné lidi jednoduše jako kulisy, jako rekvizity propagandy. A to je válečný zločin, za který se bude každý z propagandistů zodpovídat,“ zdůraznil ukrajinský prezident.

Každý válečný zločin Ruska spáchaný na území Ukrajiny podle Zelenského musí být vyšetřen a bude vyšetřen. „Každý případ vraždy bude vyřešen. Každý z mučitelů bude nalezen. Všichni, kdo se dopustili znásilnění nebo rabování, budou identifikováni,“ přislíbil Zelenskyj.

Mezitím se do Kyjeva vrací diplomaté z dalších zemí, z Turecka, z Litvy. I to je podle Zelenského jistý projev odvahy.

Nakonec prozradil, že vyznamenal dalších 344 vojáků a zdůraznil, že je ze srdce vděčný každé obránkyni Ukrajiny i každému obránci Ukrajiny za to, jak velkou odvahu ukazují při obraně své země.

„Jsem upřímně vděčný za odvahu ukrajinského lidu. Sláva Ukrajině!“ rozloučil se tradičně Zelenskyj. 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Michal Zuna byl položen dotaz

EURO

V čem by podle vás pro nás měla být výhoda brát mzdy v Eurech? Já nevím, ale nežijete v úplně jiném světe?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…