Zeman a Veleba budou bojovat za svobodu informací? Zrovna oni dva? Marek Wollner se vysmál jim i dezinformátorům, hrajícím si na novináře

28.12.2016 9:22

Novinář a moderátor pořadu Reportéři ČT Marek Wollner se pozastavil nad tím, že prezident Miloš Zeman a senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba se obávají o svobodu informací v Česku. Rozepsal se o tom na svém facebookovém profilu.

Zeman a Veleba budou bojovat za svobodu informací? Zrovna oni dva? Marek Wollner se vysmál jim i dezinformátorům, hrajícím si na novináře
Foto: archiv ČT
Popisek: Novinář a spisovatel Marek Wollner

Nad těmito obavami se Wollner pozastavuje proto, že dle jeho názoru chtějí Zeman s Velebou zestátnit televizi, aby ji měli pod kontrolou. „Označují za cenzuru to, že zlomek dezinformací, které dnes a denně chrlí různé weby, bude někdo z vnitra komentovat? Reagovat na ně? Podávat a osvětlovat fakta? To má být ten novodobý Koniáš? Buď to bude vnitro dělat špatně a pak to beztak nebude mít smysl, nebo dobře: a když dobře, tak malá část dezinformací a jen na jistou část publika – možná – ztratí sílu,“ podotkl Wollner s tím, že stále tu bude jistě dost těch, kteří vnitru nebudou věřit z principu. 

„Jako novinář odjakživa počítám s tím, že na každou reportáž se ozve protistrana, ačkoliv v reportáži už dostala prostor. Často to bývá záplava  nelichotivých – a dovoluji si tvrdit – i nespravedlivých slov. Málokdy věcná polemika. Týká se to i výše zmíněných pánů. A přesto si naše reportáže stále lidé pouští a domnívám se, že jim i věří. Někteří třeba věří protistraně, i když nemá po ruce žádná fakta, ale jen emotivní výkřiky. No a co má být? Tak to v demokracii holt chodí,“ zkonstatoval.

Závěrem se pak zeptal, proč se tito dva politici tak bijou za zachování bezprecedentně luxusní pozice pro dezinformační weby, které se už dávno staly součástí veřejného diskurzu, aniž by s nimi někdo vážně a oficiálně polemizoval. „Dezinformátoři, kteří si hrají na novináře, si přece musí zvykat na to, že na jejich působení se bude pohlížet jako na každé jiné žurnalistické dílo – mělo by obstát ve světle faktů. Ve světle  veřejné diskuse. Nikoli jen v opojném šerosvitu internetové bubliny. No a je tu otázka za milion: Pročpak se asi jménem dezinformátorů ozývají právě tihle dva pánové?“ zeptal se závěrem.

Celý příspěvek Marka Wollnera: 

Pan prezident a pan Veleba se obávají o svobodu informací v ČR? To je teda bomba, vždyť pan prezident s panem Velebou chtějí zestátnit televizi, aby ji měli pod kontrolou. Označují za cenzuru to, že zlomek dezinformací, které dnes a denně chrlí různé weby, bude někdo z vnitra komentovat? Reagovat na ně? Podávat a osvětlovat fakta? To má být ten novodobý Koniáš? Buď to bude vnitro dělat špatně a pak to beztak nebude mít smysl, nebo dobře: a když dobře, tak malá část dezinformací a jen na jistou část publika – možná – ztratí sílu. Stále tu bude dost těch, kteří vnitru nebudou věřit z principu, i kdyby stokrát říkalo pravdu, takže vnitro bude lidově řečeno "čurat proti větru". Jako novinář odjakživa počítám s tím, že na každou reportáž se ozve protistrana, ačkoliv v reportáži už dostala prostor. Často to bývá záplava  nelichotivých – a dovoluji si tvrdit – i nespravedlivých slov. Málokdy věcná polemika. Týká se to i výše zmíněných pánů. A přesto si naše reportáže stále lidé pouští a domnívám se, že jim i věří. Někteří třeba věří protistraně, i když nemá po ruce žádná fakta, ale jen emotivní výkřiky. No a co má být? Tak to v demokracii holt chodí. Ale proč se ti dva politici tak bijou za zachování bezprecedentně luxusní pozice pro dezinformační weby, které se už dávno staly součástí veřejného diskurzu, aniž by s nimi někdo vážně a oficiálně polemizoval? Dezinformátoři, kteří si hrají na novináře, si přece musí zvykat na to, že na jejich působení se bude pohlížet jako na každé jiné žurnalistické dílo – mělo by obstát ve světle faktů. Ve světle  veřejné diskuse. Nikoli jen v opojném šerosvitu internetové bubliny. No a je tu otázka za milion: pročpak se asi jménem dezinformátorů ozývají právě tihle dva pánové?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mediální expert: Rozhlasová a televizní rada by si měla více všímat. Ale jak to bylo s Kroupou? Když chtěla někoho chytit a varovat, všichni začali hulákat. Někteří novináři jsou jako psi utržení z řetězu

20:17 Mediální expert: Rozhlasová a televizní rada by si měla více všímat. Ale jak to bylo s Kroupou? Když chtěla někoho chytit a varovat, všichni začali hulákat. Někteří novináři jsou jako psi utržení z řetězu

CO NÁM DAL ROK 2018 Letošním rokem jsme překročili novinářské hranice. To si myslí mediální odborník…