Zeman by měl konat ještě před Čínou, Babiš má odstoupit, vyzývá profesor Drahoš

10.05.2017 20:22

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš by uvítal, kdyby prezident Miloš Zeman o odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) rozhodl ještě před odletem do Číny. Babiš by podle něj měl po zveřejnění nahrávek, které údajně zachycují kompromitující rozhovor s bývalým novinářem MF Dnes, odstoupit. Drahoš to dnes řekl v rozhovoru ČTK. Ocenil politické strany za to, že se dokázaly sjednotit na obranu demokratických principů.

Zeman by měl konat ještě před Čínou, Babiš má odstoupit, vyzývá profesor Drahoš
Foto: jiridrahos.cz
Popisek: Jiří Drahoš
reklama

Drahoš odsoudil to, jaké přijetí Pražský hrad ve čtvrtek nachystal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Předseda vlády přišel podle svých slov s prezidentem konzultovat aktuální situaci, Zeman ale postupoval tak, jako by mu Sobotka přinesl svou demisi. Premiér ji původně avizoval, nakonec ale své rozhodnutí změnil. Podle komentátorů Zeman Sobotku zesměšnil. „Co nastalo na Hradě, jsme všichni viděli. Musím se přiznat, že jsem se za to hluboce styděl, bylo to nedůstojné,“ řekl Drahoš. Přijetí označil za šarádu.

K postoji Zemana, který podmínil odvolání Babiše ukončením koaliční smlouvy, Drahoš řekl, že „podle drtivé většiny právních výkladů ústavy by měl prezident konat“. Zeman by podle něj měl návrhu premiéra vyhovět. Možnost „určitých manévrů“ Drahoš vidí jen po volbách, když prezident někoho pověřuje sestavením vlády. „Prezident se musí povznést nad sympatie, antipatie a musí jednat tak, jak mu ukládá ústava,“ dodal někdejší předseda Akademie věd.

„Já bych velmi uvítal, kdyby pan prezident to rozhodnutí učinil ještě před odletem do Číny,“ řekl. Nikdo podle něj neví, co může od prezidenta po návratu z Číny očekávat. „A mezitím se to tady bude vařit, budou se objevovat další problémy a politická scéna bude nestabilní,“ řekl Drahoš.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vyjádřil se také k otázce nahrávek, které se objevují na internetu a kompromitují Babiše. Podle Drahoše jsou evidentně sestříhané. „Nemám ale pocit, že by to bylo sestříhané tak, aby smysl té nahrávky byl zcela jiný,“ podotkl. Je podle něj evidentní, že se Babiš vyjadřoval k mediálním záležitostem svého deníku a nedodržel tak, co slíbil. „Myslím si, že za dané situace by měl pan ministr Babiš rezignovat a obhajovat se tak, jak mu to umožňuje zákon,“ řekl. V této souvislosti ocenil přístup ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), která v úterý oznámila rezignaci. Reagovala podle něj tak, jak by měl politik reagovat.

Otázku ústavnosti nebo výkladu ústavy Drahoš označil za jedno z témat, o kterém chce s potenciálními voliči mluvit. „Vím, že to není téma, které je pro řadu lidí velmi atraktivní. Jsem přesvědčen, že pokud kandiduji, měl bych mít jasno, co prezidentovi ukládá, nebo naopak znemožňuje ústava,“ poznamenal. Chce lidem srozumitelnou formou vysvětlit, že přístup Zemana a „nadřazování koaliční smlouvy nad ústavu“ není správný.

Hřiště prezidenta je podle Drahoše omezeno mantinely ústavy a není třeba jej rozšiřovat. „Prezident má z pozice své funkce, pokud má autoritu a pokud je věrohodný, obrovské možnosti, jak působit na politickou scénu,“ poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demoblok ve při: Paní Němcová, měla jste jít pryč!

9:24 Demoblok ve při: Paní Němcová, měla jste jít pryč!

Zatímco čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve volbách do Senátu na Praze 1 jednoznačně podpo…