Zeman dnes jmenuje šéfa ČSSD Sobotku premiérem

17. 1. 2014 6:03

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na Pražském hradě jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku předsedou nově vznikající vlády. Po jmenování Sobotky premiérem se chce Zeman začít scházet s kandidáty na ministry. Dopředu avizoval, že má k některým výhrady a nemusel by je do úřadů jmenovat.

Zeman dnes jmenuje šéfa ČSSD Sobotku premiérem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Sobotka se stane premiérem 83 dní od předčasných parlamentních voleb, které se uskutečnily na podzim. Je to v historii České republiky nejdelší doba od voleb po jmenování předsedy nové vlády.

Vedení ČSSD dnes také bude od rána vybírat kandidátku na ministryni práce a sociálních věcí. Poté, co jméno oznámí, bude seznam nominantů na ministry kompletní. Sobotka pak listinu se jmény bude muset oficiálně předat prezidentu Zemanovi.

Hlava státu se chce se všemi kandidáty na členy vlády osobně sejít, schůzky s nominanty absolvuje i Sobotka. Zeman tvrdí, že nemusí jmenovat všechny ministry, které mu předseda nové vlády navrhne. Podle Sobotky by prezident naopak neměl do sestavování kabinetu zasahovat. Pokud Zeman odmítne některá jména do vlády dosadit, uvažuje Sobotka o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu.

Zeman dnes povečeří se členy končící úřednické vlády premiéra Jiřího Rusnoka. Přijme je na prezidentském zámku ve středočeských Lánech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

11:17 Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

Trestněprávní aspekty počínání redaktorského dua Sabina Slonková a Jiří Kubík byly doposud v českých…