Zeman dnes na Hradě jmenoval 33 soudců

24.8.2016 12:48 odp.

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval soudce obecných soudů. Talár jich nově oblékne 33. Na začátku července už s jejich jmenováním souhlasila vláda. Slavnostního jmenování se na Hradě zúčastnil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Zeman dnes na Hradě jmenoval 33 soudců
Foto: Archiv KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s předsedkyní Českého statistického úřadu Ivu Ritschelovou

Vybraní kandidáti by měli částečně nahradit soudce, kteří v rámci přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci do 31. srpna letošního roku. Seznam kandidátů schvaluje vláda, protože rozhodnutí prezidenta o jmenování soudců vyžaduje spolupodpis premiéra.

Zeman dnes při proslovu soudcům připomněl slova prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly, který se pozastavil nad výší nástupního platu soudců a nad výrazně nižšími nástupními platy učitelů. Prezident Zeman podotkl, že si učitelé zaslouží přidat a poznamenal, že nástupní plat soudců, který podle něho činí 70.000 korun, je zbavuje na rozdíl od většiny společnosti základních materiálních starostí. Připomněl poté úsloví ´budu pracovat do výše svého platu´. "U vás to znamená, že budete pracovat s plným nasazením 26 hodin denně," řekl Zeman.

Mezi soudními nováčky je 24 žen a devět mužů. Nejvíce - po sedmi - bude soudit v obvodech Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Ústí nad Labem. Šest jich půjde pod ostravský krajský soud, pět zamíří pod Krajský soud v Plzni. Tři nové soudce získá obvod brněnského krajského soudu, dva Krajský soud v Praze a Krajský soud v Hradci Králové. Poslední kandidát posílí soud v jižních Čechách.

Zeman pravidelně jmenuje soudce při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě. Zatím poslední skupinu nových soudců jmenoval letos v březnu. Bylo jich 35. Nejvíce jich tehdy zamířilo do Brna a Ústí.

Ministr spravedlnosti Pelikán v minulosti uvedl, že chce posílit zejména soudy, které mají nejvíc nedokončených případů. Upozornil na to, že situace je nejhorší v Ústeckém kraji a na jižní Moravě. Podle něj jsou tam délky soudního řízení "v podstatě dvojnásobné" proti zbytku země.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…