Zeman dnes prohlásil něco, co v Řecku nepotěší

13. 7. 2015 15:54

Dohoda s Řeckem je velmi křehká, protože Řecko několikrát něco slíbilo a nikdy to nesplnilo. Novinářům to v reakci na noční dohodu zemí eurozóny dnes řekl prezident Miloš Zeman.

Zeman dnes prohlásil něco, co v Řecku nepotěší
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Telči
reklama

Odmítl také, aby Česko ručilo za půjčku Řecku. Na takovou variantu se prý dívá velmi negativně. "Protože se domnívám, že čeští daňoví poplatníci by v žádném případě neměli platit řecké dluhy," zdůraznil Zeman.

O budoucnosti Řecka a jeho dluhů o víkendu jednali vrcholní představitelů eurozóny. Jedním z výsledků je, že by za další půjčku mohly ručit všechny země Evropské unie. Na Česko by tak připadlo ručení za 1,13 procenta výše případné půjčky. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v České televizi uvedl, že Česká republika nebude muset platit v souvislosti s pomocí Řecku žádné přímé platby. Pouze by měla ručit za krátkodobou půjčku stejně jako dříve v případě Portugalska nebo Irska.

Po celonočním summitu předseda jednání členských zemí Donald Tusk oznámil, že zadlužené Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Bude ale muset rychle zahájit tvrdé reformy, z nichž první má řecký parlament přijmout už ve středu.

Hranice může kvůli migrantům střežit armáda, předvídá Zeman

Jednou nastane čas, kdy bude muset Česko kvůli migrantům povolat na ochranu hranic armádu, je přesvědčen prezident Miloš Zeman. Poznamenal, že vzhledem k současné situaci na Ukrajině nemůže vyloučit brzký příchod vlny ukrajinských uprchlíků. Označil je ale za kulturně blízké lidi, kteří jsou ochotni pracovat.

"Myslím si, že jednou nastane čas, kdy budeme muset povolat armádu ke střežení naší státní hranice, což je koneckonců úkol každé armády," řekl Zeman k otázce uprchlictví.

Zároveň dodal, že současná situace na Ukrajině, přičemž odkázal ke střetu v Mukačevu na západě země, povede k tomu, že se "přiblíží vrstva uprchlíků z Ukrajiny". "A to jsou lidé, kteří jsou nám kulturně blízcí, kteří jsou ochotni pracovat, nikoli pobírat sociální dávky," řekl prezident. "S takovou migrační vlnou, samozřejmě v omezeném rozsahu, bych souhlasil," dodal.

Poté zdůraznil, že nikdy nebude souhlasit s tím, aby do České republiky přišla migrační vlna islamistů, "mezi nimiž mohou být i bojovníci takzvané svaté války neboli džihádu".

Vláda minulý týden rozhodla, že Česko do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků. Z toho prvních 400 běženců ještě letos. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes na vládě předložil kvůli migraci požadavek na navýšení rozpočtu o 250 milionů korun pro letošek a o 1,1 miliardy korun na příští rok. V prvním případě došel kabinet podle informací ČTK ke kompromisu 234 milionů, druhý požadavek vzal zatím na vědomí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…