Zeman jedná v rozporu s bezpečnostními zájmy země. Řešit by to podle Respektu měly české tajné služby

03.08.2019 15:17

Publicista Jaroslav Spurný tvrdí, že prezident Miloš Zeman jedná v rozporu s bezpečnostními zájmy České republiky. Ohrožují je také špionážní aktivity Ruska, Číny a nepředvídatelnost jednání 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. V této situaci bychom se podle Spurného měli spolehnout na tajné služby. Má to ale háček...

Zeman jedná v rozporu s bezpečnostními zájmy země. Řešit by to podle Respektu měly české tajné služby
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS
reklama

„Žijeme v době, která přináší zvýšená bezpečnostní rizika – od rostoucí moci nepřehledného kybernetického světa až po čitelné i nepochopitelné kroky a zvyšování špionážních aktivit u mocností, jako jsou Čína, Rusko, ale nakonec i USA v čele s Donaldem Trumpem.  A také v době prezidenta Miloše Zemana, jehož zahraniční zájmy nejsou v souladu s bezpečností země,“ napsal Spurný.

V této nelehké situaci se podle publicisty mají vyznat především čeští zpravodajci. Ti teď budou mít právo žádat od České národní banky informace o pohybech na účtech komerčních bank a to bez vědomí těchto bank, avšak za zákonem jasně daných podmínek. Tajné služby se na základě zákona také dostanou do všech státních databází, které obsahují fotografie českých občanů.

To podle Spurného ukazuje, že práce tajných služeb je v Česku brána snad o něco vážněji než dřív.

Neopomněl si však rýpnout do předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). „Nicméně třeba na Bezpečnostní radě státu se často přehlížej informace, které jsou důležité, třeba o rizicích kybernetického světa, a řeší se bizarnosti. Například v souvislosti se zvýšeným počtem nehod na železničních přejezdech požadoval premiér Andrej Babiš na Bezpečnostní radě státu, aby bezpečnostní složky zařídily závory na všech nechráněných přejezdech,“ uvedl Spurný.  

Současně však varoval, že je třeba tajné služby také důsledně kontrolovat. Parlamentní kontrola je podle jeho názoru zcela nedostatečné, neboť poslanci údajně občas ani netuší, o čem se jedná. Máme sice zákon, který počítá i s civilní kontrolou práce zpravodajců, ze strany pětice prověřených občanů-právníků, jenže tato pětice dosud nebyla vybrána, a to měla tato civilní komise fungovat už dva roky. Občané by podle Spurného měli mít starost o to, zda tajné služby nezneužívají pravomoci, které jsou jim přiděleny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

13:20 Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

V České republice se dějí věci. Volného „zaměstnance“ z Karvinska nepustili na demonstraci do Prahy.…