Zeman ještě jednou důrazně vystupuje k aféře „výkupné za Hanču a Tonču“. Jen u nás

11. 2. 2016 12:08

TOP 09 hodlá na prezidenta Miloše Zemana podat ústavní žalobu pro velezradu. Měl se jí prý dopustit, když potvrdil informace médií, že český stát zaplatil v přepočtu 150 milionů korun jako výkupné za dvě unesené Češky. Prezident již na své středeční tiskové konferenci uvedl, že nic nepotvrdil a vycházel z tisku. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zeman jednoznačně vyvrátil, že má k případu konkrétní informace.

Zeman ještě jednou důrazně vystupuje k aféře „výkupné za Hanču a Tonču“. Jen u nás
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Celá „kauza“ začala v Kornaticích na Rokycansku při debatě prezidenta republiky s občany. Tazatelka se hlavy státu ptala na případ propuštění unesených Češek v Pákistánu. Otázka zněla přesně takto: „Co říkáte na to, že český stát zaplatil 145 milionů korun za unesené dívky?“

Prezident reagoval slovy: „Pokud vím, tak 150. Ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte. Ale to, samozřejmě, není podstatné. Víte, je to obrovské dilema. Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny; nebo – což je lepší varianta – zůstaly by v harému některého z únosců. A tak koneckonců... Když ale riskujete smrt českých občanů, tak si to nemůžete brát na svědomí. Leda, že by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali – tak ty, když by zavřeli, tak je nechme únoscům. Ale takový případ dosud, pokud vím, nenastal. Já bych řekl jenom jednu poznámku. Česká republika bude platit Turecku 800 milionů za to, že Turecko se zavázalo, že nebude dál pouštět imigranty; a ten závazek, mimochodem, neplní. Takže, kdybychom se rozhodli, že nezaplatíme Turecku 800 milionů, tak ještě 650 milionů ušetříme.“

Mezitím se rozjela mediální mela. Předseda ODS Petr Fiala, šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a další Miloše Zemana ostře kritizovali, že prozradil tajné informace dotýkající se národní bezpečnosti. Přisadil si dokonce i premiér Sobotka. A místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek prohlásil, že by měl prezident buď rezignovat, anebo se na něj musí podat žaloba pro velezradu s tím, že ihned pro ústavní žalobu začal sbírat podpisy.

Přestože prezident Zeman již na tiskové konferenci k ukončení návštěvy Plzeňského kraje řekl, že nic nevyzradil a pouze vycházel z informací v médiích, kritika pokračovala. ParlamentníListy.cz se hlavy státu během rozhovoru na úplném závěru cesty po Plzeňském kraji zeptaly, zda konkrétní informace o případu či výkupném má.

„Byl jsem ve stejné informační situaci jako tazatelka (která se na výkupné při debatě v Kornaticích ptala, pozn. red.), to znamená, ona i já jsme vycházeli z publikovaných a nedementovaných zpráv o výkupném,“ uvedl prezident.

Na faktickou otázku, zda to tedy znamená, že konkrétní informace o výkupném či jeho výši nemá, Miloš Zeman pro ParlamentníListy.cz odpověděl: „Samozřejmě, že ne.“

„Vycházel jsem z publikovaných informací. V pondělí to vyšlo, dneska máme středu (rozhovor se odehrával na konci návštěvy Plzeňského kraje, pozn. red.), takže to je dva a půl dne. Přišel s tím Respekt a ostatní to převzali. Ať si u Respektu zjistí, odkud tu informaci získal. Znovu opakuji, ta informace nebyla dementována. Nikdo ji nepopřel a není-li něco dementováno, lze to míti za pravdivé,“ doplnil k tomu prezident Miloš Zeman.

Celý rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem čtěte na ParlamentníchListech.cz ještě dnes. Hlava státu v něm reaguje na výroky Bohuslava Sobotky, že takové politiky jako Zeman nepotřebujeme. Jednoznačně se také vyjádřil k demonstraci na Sobotkovu podporu, kterou pořádal proukrajinský radikál z Pražského Majdanu Tomasz Peszynski. Došlo rovněž na další záležitosti kauzy Alího Fajáda nebo záměr EU zrušit vízovou povinnost pro obyvatele jednostranně vyhlášeného Kosova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já to viděl! Já taky! Nové informace kolem násilí na konferenci Okamury, Le Penové a Wilderse

9:01 Já to viděl! Já taky! Nové informace kolem násilí na konferenci Okamury, Le Penové a Wilderse

Člen SPD Tomia Okamury Václav Kubín, jenž byl spoluorganizátorem konference Hnutí pro Evropu národů …