Zeman otočil klíčem a byly vyneseny korunovační klenoty. Vidět budou deset dní

09.05.2013 20:20

Prezident Miloš Zeman a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy dnes odemkli komoru s českými korunovačními klenoty. Symboly české státnosti pak po pěti letech opustily místo své úschovy v katedrále svatého Víta. Od pátku budou po deset dní k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Zeman otočil klíčem a byly vyneseny korunovační klenoty. Vidět budou deset dní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman odemkl Korunní komoru, odkud spolu s dalšími držiteli klíčů vyzvedl české korunovační klenoty.Poté byly přeneseny k vystavení do Vladislavského sálu

Klenoty jsou částí Svatovítského pokladu. Vystavují se jen za zvláštních okolností. K odemčení pokladnice v katedrále, do níž vedou dveře z kaple svatého Václava, se musí sejít vždy sedm držitelů klíčů. Vedle prezidenta je to premiér, pražský arcibiskup, předsedové obou komor Parlamentu, děkan svatovítské kapituly a pražský primátor. V tomto pořadí také dnes po odeznění chorálu zámky odemkli. Poté vstoupili do místnosti, kde zůstali několik minut za zavřenými dveřmi.

Ústředním předmětem souboru je Svatováclavská koruna

Pracovníci Hradu pak vynesli schránky s korunou, jablkem či žezlem do kaple. Zde si klenoty také sedm klíčníků prohlédlo. Odborníci pak uložili vzácné předměty do truhly, kterou za zvuků fanfár přenesla hradní stráž do Vladislavského sálu. Výstava bude otevřena od pátku do 19. května denně od 09:00 do 18:00. Přístup bude možný jen od Starých zámeckých schodů. Klenoty si bude moci prohlédnout maximálně 5000 lidí denně. Pořadatelé upozorňují na to, že kvůli velkému zájmu se pravděpodobně bude čekat ve frontě čtyři až pět hodin. Více informací je na stránce Pražského hradu.

Korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, žezlo, jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč. Ústředním předmětem souboru je Svatováclavská koruna, která je všeobecně vnímána jako jeho nejvzácnější část. Dal ji vytvořit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem (2. září 1347) a pro korunovace svých nástupců.

 Koruna je zdobena 96 drahokamy a 20 perlami, vzácné kameny pro ni shromáždil samotný panovník. Součástí zlatnického díla je mnoho prvků s podstatně delší historií, než má tento klenot. Na vrcholu koruny je ve zlatém křížku zasazena vzácná safírová kamej byzantského původu s rytinou ukřižovaného Krista ze 7. století. Ještě starší jsou archaicky broušené a vrtané safíry z Cejlonu. Některé z nich patří k největším na světě.

Od Karlovy doby je svatý Václav považován za patrona české země

Panovník svěřil péči o korunu svatovítské kapitule, klenot spojil s památkou svatého Václava. Toho chápal nejen jako hlavního českého světce, ale přímo s ním spojoval ideu českého království. Od Karlovy doby je svatý Václav považován za patrona české země. Díky uchovávání koruny v chrámu se zachovala dodnes - na rozdíl od mnoha jiných evropských královských insignií, které zmizely ve víru historických událostí.

 Zatímco odemykání komory a vyzdvižení klenotů mohli být přítomni novináři, do Vladislavského sálu putovaly vzácné historické předměty přes třetí hradní nádvoří jen s ochrankou. Zástupci médií šli na místo výstavy jinou cestou, kde mohli přihlížet instalaci klenotů do speciální vitríny zhotovené podle návrhu architekta Josefa Gočára v roce 1929. Před minulou výstavou klenotů byla repasována a vybavena bezpečnostní fólií i lepším osvětlením.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…