Zeman poprvé udělí vyznamenání, předem vzbuzuje kontroverze

28.10.2013 6:03

Prezident Miloš Zeman dnes poprvé udělí vysoká státní vyznamenání. Slavnostní akt provázejí kontroverze, na Pražský hrad nepřijde většina rektorů veřejných vysokých škol na protest proti tomu, že prezident odmítl pozvat dva jejich kolegy. Hudebník Vladimír Mišík odmítl přijmout od Zemana státní vyznamenání, protože nesouhlasí s některými jeho rozhodnutími. Konfederace politických vězňů letos poprvé své kandidáty na ocenění nenavrhla kvůli Zemanově postoji ke komunismu.

Zeman poprvé udělí vyznamenání, předem vzbuzuje kontroverze
Foto: Daniela Černá
Popisek: Krizi na Ostravsku by mohl změnit jihokorejský investor, řekl mimo jiné v Ostravě Zeman

Negativní ohlasy vyvolávají i některá jména lidí, které se podle nepotvrzených informací prezident chystá vyznamenat. Řadě pozvaných vadí například to, že by měl být oceněn bývalý člen KSČ a předseda slušovického zemědělského družstva František Čuba.

Podle prezidenta je na večerní slavnost pozváno 630 hostů. Kromě rektorů vysokých škol účast odřekli i někteří primátoři.

Mezi oceněnými mají být například zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý, lékař Pavel Pafko, filozof Erazim Kohák, zakladatel Jazzové sekce Karel Srp, herec Lubomír Lipský či televizní hlasatelka Kamila Moučková.

Na Hradčanském náměstí dnes bude přísaha nových vojáků

Oslavy vzniku republiky Zeman spolu s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem a dalšími politiky zahájí dopoledne na pražském vrchu Vítkov. K soše husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova položí věnec a uctí památku neznámého vojína, který je uložen v kryptě Národního památníku na Vítkově.

Poté na Pražském hradě přijme diplomaty. Po poledni bude na Hradčanském náměstí slavnostně přísahat věrnost téměř 350 nových vojáků. Přísahy se se Zemanem zúčastní i Rusnok, ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel. O hodinu později prezident povýší současné vojáky i veterány do generálských hodností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

9:20 Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta konstatuje, že žijeme v době, v níž se vyplňují…