Zeman pro PL: Jsem na straně Bašára Asada. Respekt je odpadkový koš české žurnalistiky. Jsem jako zralý koňak

17.02.2016 17:47

Z PROFILU Prezident Miloš Zeman opět odpovídal na otázky, které mu na jeho profilu kladli čtenáři ParlamentníchListů.cz. Hlava státu tentokrát probrala celou řadu témat. Zazněla patrně nová myšlenka ohledně lékařů odcházejících do zahraničí. Čtenáři se prezidenta ptali na to, zda věří Andreji Babišovi, zda se ve svém věku cítí dobře nebo proč považuje přeoperování transsexuálů za sebepoškozování.

Zeman pro PL: Jsem na straně Bašára Asada. Respekt je odpadkový koš české žurnalistiky. Jsem jako zralý koňak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Fotogalerie: - Zeman a prezident Makedonie

Prezident republiky Miloš Zeman přivítal na Pražsk...
Česká a makedonská vlajka
Prezident republiky Miloš Zeman
Prezident republiky Miloš Zeman přivítal na Pražsk...
Makedonský prezident Ďorg Ivanov
Prezident republiky Miloš Zeman

Fotogalerie: - Zeman potřetí v Plzeňském kraji

Prezident Miloš Zeman s plzeňským hejtmanem Václav...
Prezident Miloš Zeman při zahájení již třetí návšt...
Prezident Miloš Zeman podnikl již třetí návštěvu P...
Prezident Miloš Zeman se na krajském úřadě v Plzni...
Prezident Zeman s plzeňským hejtmanem Václavem Šla...
Prezident Miloš Zeman v během již třetí návštěvy P...

Anketa

Česká republika už není naše, napsal Václav Klaus. Co na to říkáte?

hlasovalo: 21121 lidí

První dotaz, který prezident zodpověděl, mu položil čtenář podepsaný jako „sluníčkář“. Přesto hlavu státu spíše chválil a posteskl si, že původní označení „sluníčkář“ mělo jiný význam. Čtenář chápal, proč Nečasova vláda padla, zjednodušeně řečeno, jen kvůli kabelce pro jeho milenku a nyní musíme přihlížet destrukci naší země a volby jsou až v roce 2017.

„Nevím, jaký byl původní význam slova sluníčkář, nynější význam jednoznačně znamená podporu pro migrační politiku Evropské unie včetně povinných kvót a relokačních mechanismů. Co se týče voleb, nezapomeňte, že ještě tento rok proběhnou krajské volby a nespokojenost s vládní politikou se dá vyjádřit i hlasováním v krajských volbách,“ poradil čtenáři ParlamentníchListů.cz prezident Zeman.

Dalšího ze čtenářů zajímalo Zemanovo vystoupení ohledně výkupného za unesené Češky v Pákistánu. „Nemyslíte, že je rozdíl mezi médii zveřejněnými informacemi a nejvyšším politikem potvrzenými informacemi?“ ptal se prezidenta. „Jak jste přišel na to, že jsem tyto informace potvrdil? Já jsem je ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Já jsem je pouze citoval,“ sdělil jednoznačně Miloš Zeman.

Ke stejnému tématu směřoval i jiný čtenářský dotaz. V něm byl ovšem naopak prezident oceněn za svoji čestnost a pravdomluvnost. „Kdyby vám někdo řekl, že stát zaplatil 500 milionů výkupného, tak můžete říct: To je lež. Když se váš volič zeptá, jestli je pravda, že zaplatil stát 140 milionů, a vy odpovíte 150 milionů podle aktuálního kurzu, jste pravdomluvný a čestný člověk. Nevíte, proč to nemůžou někteří politici pochopit? Co by takoví politici např. Ženíšek, Benda atd. asi odpověděli na dotaz: Je pravda, že vládu a tajné služby řídí paní Nagyová? Odpovím sám. Lhali, lhali a lhali. A proto jim lidi na rozdíl od vás nevěří a nevěří. A na konec. To zpravodajství ČT má stejnou krevní skupinu. U politiků pomůžou snad volby, ale co ta televize. Dá se s tím něco dělat?“ tázal se čtenář PL.

„Je to několik dotazů najednou, a proto odpovím jenom na ten první. Pokud jsem upozorňoval tazatelku, že její údaj v milionech dolarů, který byl zřejmě převzat z týdeníku Respekt, je nutné korigovat, protože koruna oslabila v důsledku devalvace České národní banky; nepotvrzoval jsem tady žádnou konkrétní výši výkupného, pouze jsem řekl, že kdyby týdeník Respekt měl pravdu, pak díky devalvaci by v českých korunách toto výkupné bylo o něco vyšší,“ zareagovala hlava státu.

V odpovědi na jinou otázku prezident republiky potvrdil svůj dosavadní pohled na syrskou krizi. „V Sýrii probíhá konflikt mezi režimem Bašára Asada a mezi radikálními islamistickými skupinami. V této situaci, podle principu vyber si menší zlo, jsem na straně režimu Bašára Asada,“ stvrdil Zeman.

Dostalo se i na téma transsexuálů, o kterých prezident při jednom svém výjezdu v kraji hovořil ve smyslu, že se tito lidé de facto sebepoškozují. „Chtěla bych se zeptat, proč máte tak negativní názor na transgender lidi. Víte o nich vůbec něco?“ zněla stručná otázka. „Vím o nich to, že musí podstoupit poměrně náročné přeoperování, a, samozřejmě, že každá operace je svým způsobem riskantní, protože ohrožuje zdraví operovaných. Operaci musíme někdy podstoupit a někdy si ji vybereme sami, a pokud si ji vybereme sami, domnívám se, že má charakter sebepoškozování,“ vypořádal se s dotazem prezident Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Současnou vládu řešil ve své otázce i další čtenář ParlamentníchListů.cz. Koalice je podle něho podvod na voliče. „Nebylo by lepší, aby vítěz voleb bral vše? Pak by měl možnost uplatnit svůj směr, ale také by za něj nesl plnou zodpovědnost,“ navrhoval čtenář.

„Tak si představte, že ve volbách kandiduje deset stran, z nichž první dostane devatenáct procent, druhá osmnáct procent a tak dál. Opravdu byste svěřil vládu straně, která dostala devatenáct procent?“ sdělil k tomu Miloš Zeman.

Lékaři jako fotbalisti. Když chtějí do zahraničí, tak za ně musí být zaplaceno

Hlava státu se vyjádřila také ke specifickému problému ve zdravotnictví. Prezident ve své odpovědi přednesl zcela nový návrh, který pravděpodobně dosud nikde nezazněl. „Nejde přeci vystudovat v ČR a nic za studium zdarma (na rozdíl od studií v zahraničí, kde si musí brát půjčky) neoplatit českým pacientům? Pokud chtějí po studiu v ČR odejít za lepším platem do ciziny, neměli by to studium uhradit? A v návaznosti povolovat odchod jen po určitých odpracovaných letech pro ČR?“ padl jasný dotaz.

„Zdá se mi, že by odchod lékařů do zahraničí měl být regulován stejným způsobem, jako je tomu u odchodů sportovců. A protože zahraniční fotbalové kluby si sportovce kupují, no a tím sportovnímu klubu vrací náklady na jejich výchovu, nevidím důvod, proč by se s doktory zacházelo jinak než s fotbalisty,“ přednesl svoji myšlenku prezident.

Čtenářka podepsaná jako Renata Hrušková přednesla otázku k věci migrační krize. Není podle ní v pořádku ve velkém pomáhat migrantům, zatímco se na léčbu českých dětí sbírají víčka od plastových lahví.

Aláhoslav Sobotka…

„V této chvíli je u nás minimum migrantů, a já se pouze obávám toho, že v tomto roce se přes Českou republiku může přelít migrační vlna, pokud neučiníme odpovídající obranná opatření. K Vašemu názoru na peníze, které dáváme v tomto směru. Nemám nic proti humanitární pomoci, ale vadí mi, že zbytečně vynakládáme osm set milionů korun na pomoc Turecku jenom proto, aby na svém území migranty zadrželo. Domnívám se, že Turecko není fyzicky schopno tyto migranty zadržet, pokud je nechce poslat do vězení, takže tyto peníze budou vynaloženy nadarmo,“ odpověděl Miloš Zeman.

Předmětem zájmu byl i vztah prezidenta s Andrejem Babišem. „Vy mu věříte v otázce migrace? Když ve vládě drží proimigrační lajnu s Aláhoslavem Sobotkou (ANO blokuje protiimigrační návrhy Úsvitu) a obklopuje se islamofily (Pelikán, Jourová, Zlatuška atd.)?“ zněl jasný dotaz. „Pan Babiš veřejně vyjádřil podobné názory na migraci, jako vyjadřuji já. To není otázka víry nebo nevíry. Jsem samozřejmě rád, že pan Babiš má podobné názory jako já v migrační krizi, ale to by platilo o jakémkoli politikovi České republiky,“ reagovala hlava českého státu.

Fotogalerie: - Zeman potřetí v Plzeňském kraji

Prezident Miloš Zeman s plzeňským hejtmanem Václav...
Prezident Miloš Zeman při zahájení již třetí návšt...
Prezident Miloš Zeman podnikl již třetí návštěvu P...
Prezident Miloš Zeman se na krajském úřadě v Plzni...
Prezident Zeman s plzeňským hejtmanem Václavem Šla...
Prezident Miloš Zeman v během již třetí návštěvy P...

„Prosím vás, nevyzval byste veřejnost k vstupu do politických stran a větší angažovanosti v politice?“ žádal prezidenta prostřednictvím ParlamentníchListů.cz čtenář. „Rád vyzvu veřejnost ke vstupu do politických stran, ale nezapomeňte, že v některých politických stranách dokonce existuje odpor vůči přijímání nových členů, protože pro dosavadní funkcionáře to znamená riziko, že přijdou o své funkce. K čemu ale setrvale vyzývám je zavedení principu, který je v Belgii, Holandsku, Lucembursku, Austrálii a dalších zemích a který existoval u nás za první republiky, to znamená k principu povinné volební účasti. Už to by přispělo k tomu, aby se občané začali o politiku více zajímat,“ zopakoval svůj konzistentní názor Miloš Zeman.

„Jsem jako zralý koňak“

Čtenáře zajímalo také zdraví a celkový fyzický stav prezidenta. „Jak se vám daří? Rád bych pozitivní odpověď, byť vím, že čas a vysoký věk nikomu nepřidá,“ přidal ke své otázce tazatel.

„Vysoký věk je cosi jako zralý koňak. Zralý koňak chutná lépe než koňak nezralý, a proto i mně se daří dobře,“ řekl k tomu ve svém stylu prezident republiky.

Jako tradičně se našel prostor i na zodpovězení otázky týkající se novinářů. Tazatel žádal názor Miloše Zemana na prohlášení šéfa kulturní rubriky časopisu Respekt, který po smrti europoslance KSČM Miloslava Ransdorfa napsal „mrtvý komunista, dobrý komunista“.

„Respekt dlouhodobě považuji za odpadkový koš české žurnalistiky a na svém názoru nemám co měnit,“ konstatoval prezident Zeman.

Poslední čtenářský dotaz, na který si prezident udělal čas, se zabýval útoky na jeho osobu a jak se s nimi hlava státu vyrovnává. „Řídím se zásadou svého přítele Pavla Dostála, který kdysi řekl, s domovnicí se nediskutuje. Protože většinu českých novinářů považuji za ukřičené domovnice, nechávám je na jejich pavlačích, aniž bych se o ně zajímal,“ sdělil k tomu Miloš Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …