Zeman schytal drsný úder: Toto o něm řekl senátor Hilšer

29.04.2019 10:35

Senátor Marek Hilšer se na svém facebookovém profilu vyjádřil k cestě prezidenta Miloše Zemana do Číny. Nechal se slyšet, že Zeman vždycky všechno slušně řečeno zpackal.

Zeman schytal drsný úder: Toto o něm řekl senátor Hilšer
Foto: Printscreen XTV
Popisek: Marek Hilšer v JBTalk Jany Bobošíkové

„Miloš Zeman vždycky všechno slušně řečeno zpackal. Ještě jako premiér chtěl postavit dálnici do Ostravy za 120 miliard, a přitom její reálná cena byla nakonec 60 miliard. Tehdy se mu to naštěstí nepodařilo, protože dříve skončil jako premiér. Napáchal tehdy ale jiné škody,“ uvedl Hilšer.

„Dnes ho čínští komunističtí pohlaváři vysloveně vodí za nos, on se jim za to ještě klaní, a ke všemu nás vystavuje vážnému bezpečnostnímu riziku. Je to smutný konec politické kariéry jednoho muže a špatná zpráva pro nás...“ uzavřel Hilšer.

Anketa

Radní ČRo Vítězslav Jandák řekl, že Jiřímu Černému jednu ,,flákne", až ho potká. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 11161 lidí

Prezident Miloš Zeman se včera v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Zeman se mimo jiné zasazoval o to, aby čínský projekt Hedvábné stezky vedl i přes Českou republiku. Českým novinářům to řekl na závěr své již páté návštěvy Číny. Před novináři opět podpořil technologickou firmu Huawei v kauze, ve které ji některé západní státy obviňují z možné špionáže. Česko se podle Zemana chová v této záležitosti vůči těmto státům servilně.

Zeman na začátku jednání s čínským prezidentem řekl, že není žádná jiná země, kam by jezdil tak často. Zmínil, že je spokojen s jednáním s čínskou společností CITIC, která v Česku převzala projekty firmy CEFC. Zakladatel CEFC, a zároveň poradce prezidenta Zemana, Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován kvůli hospodářským deliktům. Zeman dnes novinářům řekl, že Jie není ve vězení a jedná se CITIC o odkupu některých majetkových podílů.

Setkání s čínským protějškem bylo podle Zemana velmi přátelské. „Probírali jsme fakt, že v některých případech jak vůči Evropské unii, tak vůči Číně dochází k celní válce a shodli jsme se na kritice protekcionismu,“ řekl. Dodal, že se zaměřili na bilaterální vztahy. „Snažili jsme se odstranit některé překážky, které v těchto vztazích existují. Myslím, že se nám to podařilo,“ poznamenal.

Jednání trvalo asi 20 minut, prezidenta ČR na něj doprovodila delegace složená z pěti ministrů, finančníků Pavla Tykače a Jiřího Šmejce nebo hokejisty Jaromíra Jágra a bývalého fotbalového reprezentanta Pavla Nedvěda.

Zeman se pak také setkal se členem stálého výboru politbyra vládnoucí Komunistické strany Číny Wang Chu-ningem. Svou návštěvu Číny zakončil účastí na otevření zahradnického veletrhu Expo 2019, který se bude věnovat udržitelnému rozvoji a životnímu prostředí. Společně s dalšími státníky zasadil na výstavě strom.

Během čínské cesty Zeman opakovaně podpořil Huawei. V sobotu se sešel s výkonným ředitelem firmy Žen Čeng-fejem a vyjádřil naději, že se společnost bude v ČR podílet na digitalizaci, včetně sítí páté generace (5G). Novinářům dnes nechal rozdat mapu Evropy s vyznačenými státy, které se v Evropě vyslovují vůči Huawei pozitivně a které negativně. „Uvnitř Evropy je takový vzteklý červený kousek, to je země, která je proti Huawei,“ řekl Zeman na adresu České republiky.

Polsko podle něj ve svém postoji váhá. „Všechny ostatní země postupně přešly na stranu Huawei. Myslím si, že není dobré, když jsme jediná země Evropské unie, která takto razantně, a řekl bych servilně, vystupuje,“ řekl s tím, že kauzu Huawei „servíruje“ ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil.

NÚKIB, který varoval v závěru loňského roku před technologiemi Huawei a další čínské společnosti ZTE, se dnes stejně jako v minulosti k Zemanovu výroku nevyjádřil. „Jako apolitický úřad politické výroky zásadně nekomentujeme. Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti České republiky,“ sdělil ČTK mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Zeman v souvislosti s Huawei připomněl jako další „servilitu“ kauzu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, kterého Česká republika vydala do USA.

V Pekingu se také Zeman zúčastnil konference k Hedvábné stezce. Čínský plán zlepšit dopravní spojení mezi Asií, Evropou a Afrikou podpořil a v projevu poukázal na rizika, která ho ohrožují. V rámci summitu se v sobotu krátce potkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na programu měl i jednání s vedením Bank of China, během kterého bylo podepsáno memorandum mezi touto bankou a firmou CITIC o investicích v ČR. Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře by měly v příštích dvou letech dosáhnout jedné miliardy dolarů (asi 23,1 miliardy korun). Banka zároveň uzavřela memorandum s Hospodářskou komorou ČR. Banka v něm podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého slibuje českým firmám úvěrový rámec až dvě miliardy dolarů (asi 46,2 miliardy korun).

Další necelá desítka dohod byla uzavřena na pátečním česko-čínském podnikatelském fóru, týkaly se třeba těžby, a ve čtvrtek na české ambasádě. Jedno z memorand počítá se zřízením páté letecké linky mezi ČR a Čínou. Letadla společnosti Sichuan Airlines budou přepravovat cestující mezi Prahou a jihočínským městem Šen-čen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…