Zeman se snaží naštvat Američany a pomoci Rusku, píše Respekt. Jde o vážnou záležitost

12. 2. 2018 9:04

Redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra se v nejnovějším vydání časopisu zabývá skutečností, že prezident Miloš Zeman lobbuje za vězněného ruského hackera Jevgenije Nikulina.

Zeman se snaží naštvat Američany a pomoci Rusku, píše Respekt. Jde o vážnou záležitost
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

O zadrženého ruského hackera se dlouhodobě přetahují dvě velmoci – Spojené státy s Ruskem. Oba státy chtějí vězně z české vazby dostat co nejrychleji na své území. Jak píše týdeník Respekt, Nikulin je v USA obviněn z krádeže dat na různých sociálních sítích a tamní vyšetřovatelé jsou zřejmě přesvědčeni, že zná i pozadí řady operací ruské kybernetické války proti Západu. 

Týdeník Respekt nyní zjistil, že do celé věci se zapojil český prezident Miloš Zeman. Například před Vánocemi Zeman hovořil s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem, předtím jednal o Nikulinovi i s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. „Ten měl českému prezidentovi říct, že Rusko Nikulina smění za dva Čechy, kteří jsou aktuálně vězněni na Krymu, kde jsou obviněni z hospodářské trestné činnosti. Jak Lavrovovi, tak Putinovi měl Zeman před dalšími lidmi sdělit, že konečná destinace hackerova vydání je věcí nezávislé české justice,“ poznamenal Respekt na základě svých zdrojů.

V celé věci pak měl Zeman již dvakrát, v průběhu ledna a února, mluvit na téma Nikulin s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, který bude mít poslední slovo v jeho vydání. Obě schůzky proběhly na Pražském hradě, píše Respekt. 

Nikulin by podle Zemana měl být vydán do Ruska, tvrdí magazín. Pelikán se k celé věci nechce vyjadřovat stejně jako hradní mluvčí Jiří Ovčáček. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…