Zeman těsně před odletem do Ruska promluvil pro ruskou státní agenturu. Mnohé jistě zase zvedne ze židlí

20. 11. 2017 16:56

Prezident Miloš Zeman poskytl ještě před odletem do Ruska rozhovor ruské státní tiskové agentuře TASS. Jeho překlad přinesl server TaPolitika.cz.

Zeman těsně před odletem do Ruska promluvil pro ruskou státní agenturu. Mnohé jistě zase zvedne ze židlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Zeman v rozhovoru mimo jiné zdůraznil, že považuje za důležité, že s ním jede 150 českých podnikatelů. „Na české poměry to je největší delegace za posledních 25 let. A z toho vyplývá, že čeští podnikatelé mají zájem o rozvoj ekonomických vztahů se svými ruskými kolegy, a to je pro mě jako zastánce ekonomické diplomacie to nejdůležitější,“ sdělil Zeman se slovy, že on sám je zastáncem otevřené diplomacie. 

Zdůraznil, že je proti sankcím i proti tomu, aby se vrátila studená válka, aby existovala izolace Ruska. Za nejvíce perspektivní vztahy Ruska a Česka považuje oblast energetiky a dopravy. „Víte, v Rusku jsou zastaralé tramvaje, autobusy a tak dále. Právě bývalé Československo tyto autobusy a tramvaje vyrábělo. Je nezbytná jejich obnova a tady jsou možnosti pro naši spolupráci. Samozřejmě i v nových oblastech, takových, jako je jaderná energetika,“ zmínil Zeman následně i oblasti nanotechnologie a biotechnologie. 

  • Původní text ZDE

Zeman pak rovněž pohovořil o Evropské unii, kdy je lež, že by byl proti tomu, aby bylo Česko v Evropské unii. „Já chci jen referendum,“ zdůraznil, že to je pro něj vůle společnosti, vůle občanů. 

A samozřejmě přišla řeč i na Zemanův projev na Parlamentním shromáždění Rady Evropy, který v Rusku velmi hlasitě rezonoval. Zeman tehdy řekl, že znovusjednocení Krymu s Ruskem je hotová věc a jakýkoli zásah do této skutečnosti může vést k válce. 

„Víte, to, že jsem jediný politik, který se vyjádřil v tomto smyslu, neznamená, že druzí nemají ty samé názory, nedostává se jim ale odvahy, aby je řekli veřejně. Víte, o co se opírá moje argumentace? Je velice prostá: jsem proti dvojím standardům. Na jedné straně máte Kosovo, kde byla garance OSN, ale tato garance nebyla zaručena, a na druhé straně Krym, kde proběhlo referendum. To jsou dvojí standardy, a to je špatně. Jestliže je nyní Kosovo považováno za nezávislý stát, zatímco Krym na základě výsledků referenda se chce připojit k Rusku, tak já nemohu protestovat,“ řekl znovu svůj názor Zeman.

Závěrem se pak Zeman vyjádřil i k nadcházejícím prezidentským volbám, kdy podle jeho slov musí každá hlava státu chránit národní zájmy své země. „V našem případě jsme pod určitým tlakem Evropské unie, který se týká takzvaných kvót pro migraci. My nechceme žádné migranty muslimy na našem území. To také souvisí s ochranou národních zájmů. Ze všeho nejvíce musí prezident pracovat v oblasti ekonomické diplomacie, podporovat naše exportéry a vést dialog se zahraničními investory,“ uzavřel se slovy, že je velice rád, že se mu podařilo rozvíjet výborné ekonomické vztahy s Čínou. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…