Zeman vrátil Rychetskému zásah do voleb. Bude bouře

10. 2. 2021 18:46

Zásah Ústavního soudu do volebního zákona má pro jeho předsedu Pavla Rychetského dohru. Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že mu neudělí původně plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka, na webu Hradu o tom informoval tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Zeman vrátil Rychetskému zásah do voleb. Bude bouře
Foto: FTV Prima
Popisek: Miloš Zeman na Primě
reklama

„Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl neudělit původně plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka Pavlovi Rychetskému vzhledem k tomu, že poškodil Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně,“ oznamuje prezidentovo rozhodnutí tiskový odbor Hradu.

Anketa

Který z lídrů sněmovních stran ve vás vzbuzuje největší důvěru?

39%
0%
1%
45%
3%
hlasovalo: 28135 lidí

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se z udělení vyznamenání velmi těšil. V říjnu loňského roku k němu uvedl, že si velice váží toho, že jej prezident vyznamenal, i když se jejich názory v poslední době někdy rozcházejí. Zeman chtěl původně Rychetskému, svému někdejšímu vládnímu kolegovi, udělit Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání. Tradiční slavnostní ceremoniál se ve státní svátek 28. října minulého roku kvůli špatné epidemické situaci neuskutečnil a Hrad jména oceněných osobností zveřejnil pouze na svém webu. Vyznamenaní si medaile a řády převezmou až letos na podzim.

Prezident Zeman již dříve uvedl, že fakt, že Ústavní soud zrušil část volebního zákona, povede k destabilizaci politického systému. Na ústavní soudce se ještě před rozhodnutím obrátil s výhradou, že soud má pomáhat stabilitě politického systému, nikoli ho bourat.

Zeman v dopise ústavní soudce například varoval před rizikem neřešitelné ústavní krize, ke které by podle něj mohlo vést zrušení systému voleb do Poslanecké sněmovny. Apeloval na ústavní soudce, že pokud vyhoví žalobě části senátorů, Sněmovna a Senát již do říjnových voleb nemusejí nalézt shodu nad zněním nového volebního zákona.

Zásah do již probíhajícího volebního procesu označil za ústavně nezodpovědný, protože již začala volební kampaň a organizace voleb.

Rozhodnutí Ústavního soudu kritizoval také premiér Andrej Babiš (ANO), ztratil podle něj zábrany a snaží se ovlivňovat politiku. I ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která prohlásila, že soudci za nález zřejmě dostali něco slíbeno.

Ústavní soud rozhodl o zrušení části volebního zákona. V podstatě smazal způsob přepočítávání hlasů, přičemž nechal republiku rozdělenou do čtrnácti krajů odpovídajících hejtmanstvím. Rovněž soudci zrušili sčítací kvorum pro koalice. 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

17:10 Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

Evropská unie se hodlá zaměřit na úpravu práva regulujícího svobodu projevu. Bez ohledu na postoje j…