Zeman vyzval Ázerbájdžán k investicím v Česku

15.09.2015 17:22 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman při dnešním setkání s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem v Baku podepsal deklaraci o strategickém partnerství. Zeman vyzval Ázerbájdžán, který je druhým největším dovozcem ropy do České republiky, k investicím v Česku. Čeští podnikatelé by naopak podle něj mohli v zemi uspět v investicích do železnic, v dodávkách lokomotiv či vagónů nebo při spolupráci v zemědělství.

Zeman vyzval Ázerbájdžán k investicím v Česku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman a ázerbajdžánský prezident Ilham Alijev

Zeman se s prezidentem Alijevem setkal již třikrát, vždy ale jen v rámci dalších akcí, například při zahájení olympiády v Soči.

Prezidenti dnes podepsali deklaraci o strategickém partnerství mezi Českem a Ázerbájdžánem, v jejich přítomnosti bylo podepsáno memorandum o spolupráci v zemědělství. Deklarace se podle Alijeva zabývá ekonomickou spoluprací, ale i letitým ázerbájdžánsko-arménským konfliktem o Náhorní Karabach, který by se prý měl podle dokumentu vyřešit mezinárodní dohodou. Podobné deklarace podle Alijeva země uzavřela s dalšími sedmi zeměmi Evropské unie.

Memorandum ministerstev zemědělství je zaměřeno na vzájemný rozvoj ekonomické, vědecké a technické spolupráce v oblasti zemědělství. Praha a Baku si v právně nezávazném dokumentu přislíbily třeba výměnu zkušeností s výrobou piva, s umělou inseminací a ustájením mléčného skotu nebo spolupráci mezi výzkumnými zemědělskými institucemi.

Alijev na tiskové konferenci zmínil projekty, na kterých se české firmy a banky v Ázerbájdžánu podílely, včetně stavby železnice mezi Gruzií a Ázerbájdžánem. Podle Zemana by české společnosti mohly v Ázerbájdžánu investovat například do stavitelství včetně výstavby železnic nebo dodávek lokomotiv, vagonů a kolejí. Zmínil také projekt přestavby městské hromadné dopravy v druhém největším ázerbájdžánském městě Gäncä. Tamní primátor si podle něj vyžádal zpracování projektu od české firmy poté, co se mu nezamlouval předchozí návrh z jiného státu. Česká nabídka se prý ukázala jako lepší, obsahuje i dodávku nízkopodlažních autobusů. Zmínil dále možné zbrojní zakázky na dodávky českých pasivních radarů Vera nebo zbraní pro ázerbájdžánskou policii.

Pozvání do Česka

Zeman pozval Alijeva na návštěvu Česka. Poznamenal, že věří, že pod záštitou hlavy státu by mohly do Česka zamířit podobné investice jako od čínských firem. Narážel tím na svou nedávnou návštěvu Číny, během které oznámil čínské investice v Česku ve výši asi deseti miliard korun. Řekl, že v Česku je mnoho krásných míst včetně lázní a hotelů. „Budete-li investovat své peníze do České republiky, máte jistotu, že o ně nepřijdete,“ řekl Zeman.

Zemana doprovází několik desítek podnikatelů, kteří v zemi v rámci prezidentovy návštěvy plánují setkání se svými obchodními partnery. Zeman se ve středu zúčastní i jejich česko-ázerbájdžánského podnikatelské­ho fóra.

Zeman je podporou ekonomické diplomacie znám. Bývá ale často kritizován za to, že se tak děje na úkor prosazování lidských práv. Právě Ázerbájdžánu bývá jejich porušování vyčítáno. Například na začátku září byla v Baku odsouzena opoziční novinářka Chadídža Ismailová, která proslula odhalováním korupce ve vládních kruzích. Podle soudu byla usvědčena z daňových úniků, nezákonného podnikání a defraudace. Ve vězení má strávit 7,5 roku.

Součástí Zemanova programu v Ázerbájdžánu budou také pietní akty nebo setkání s univerzitními studenty, navštíví i ropný terminál. Z Ázerbájdžánu prezident odletí ve čtvrtek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Martin Hájek byl položen dotaz

Už jste si vyhodnotili váš neúspěch ve volbách?

Na základě čeho jste čekali větší úspěch ve volbách, když víc než zájmy občanů ČR hájíte ty evropské – např. migrační pakt, grean deal, přijetí Eura atd? Nemyslíte, že je třeba, abyste víc naslouchali tomu, co chce většina lidí v ČR? Nebo čemu přičítáte váš neúspěch? Ještě bych řekl, že si za to můž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …