Zeman zde minule vyvolal křik kvůli projevu v ruštině, nyní přichází Klaus. Fórum na Rhodu začalo

09.10.2015 12:44

REPORTÁŽ „Občanské války, násilí, masová emigrace. Vyměňovat si ideje je důležitější než kdy jindy,“ sdělil starosta města Rhodos v paláci velmistrů na přivítanou. Stalo se tak na uvítací ceremonii rhodského fóra Dialog civilizací, které pořádá sankcionovaný ruský podnikatel Vladimir Jakunin.

Zeman zde minule vyvolal křik kvůli projevu v ruštině, nyní přichází Klaus. Fórum na Rhodu začalo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Třinácté fórum na Rhodu Dialog civilizací začalo

Anketa

Která skupina europoslanců dělá v Evropském parlamentu svou prací největší čest České republice?

hlasovalo: 12521 lidí

„Dialog civilizací se stává antidotem současných problémů, které hýbou světem. Nyní jsou podobné dialogy velmi důležité. Vždyť i Bůh se stal člověkem, aby s lidmi hovořil a ukázal porozumění. To, co se dnes ve světě děje, není optimistické. Dnes by ve světě měli být slyšet hlavně lidé dobré vůle,“ přečetl v projevu za zdejšího metropolitu Kyrila, jenž se prý poranil na noze, jeho spolupracovník. Fórum na Rhodu, kde se schází politici, politologové a další  veřejně známé osoby, začalo.

Nešťastná třináctka

„Socialismus byl lepší, než to, co je dnes,“ řekl reportérovi ParlamentníchListů.cz řecký novinář z Nezávislé balkánské informační agentury Spiros Sideris. „Buďte rádi, že nemáte euro. V každé zemi, kde ho zavedli, se všechno hned zdražilo,“ pokračoval.

Zahajovací akce se konala uvnitř hradeb města Rhodos, kde je hlavní dominantou Palác velmistrů, jenž zbudovali Johanité. Ostatně v roce 1521, kdy zemřel velmistr Del Carreto, byl Rhodos nejsilněji opevněnou křesťanskou baštou na světě. Město je jinak od roku 1988 zapsáno na seznamu UNESCO. Na ceremonii se zpočátku hned každý pozdravil s hlavním pořadatelem akce Vladimirem Jakuninem třemi symbolickými polibky. Ruský podnikatel se jako blízký přítel prezidenta Vladimira Putina po anexi Krymu objevil na americkém seznamu sankcionovných osob.

„V USA v domech nenajdete třinácté patro, protože se mnozí bojí nešťastného čísla. My pravoslavní nevěříme v tuto pověru. Ale je pravda, že třinácté fórum na Rhodu probíhá ve velmi složité době. Budeme se snažit předkládat alternativní modely, abychom vybudovali cestu do spravedlivějšího a lepšího budoucna,“ sdělil pak z pódia Jakunin.

Ostrov jako most

Fórum se stalo důležitou akcí, na níž jezdí lidé z více než šedesáti zemí světa. „Celý svět prožívá velmi problematickou současnost. Občanské války, násilí, masová emigrace. Proto si vyměňovat ideje je důležitější, než kdy jindy. Náš ostrov se nachází mezi třemi zeměmi a byl vždy takovým mostem mezi civilizacemi. Přijímáme zde dnes křesťany, pravoslavné, muslimy, lidi všech vyznání,“ prohlásil starosta města Kousournas Stathis.

Na fóru vystoupí i bývalý český prezident Václav Klaus. Ten je na Rhodu poprvé. Prý proto, že není dovolenkový typ. Vyměnil si zde místo se současným prezidentem Milošem Zemanem, který zde vystupoval mnohokrát. „Pro mě to především znamenalo setkání s nesmírně zajímavými osobnostmi a musím trochu cynicky říci, že v době, kdy se každý politik potkává i s neosobnostmi, které si o sobě myslí, že osobnosti jsou, je takové setkání jako Rhodoské fórum nesmírně osvěžující. Uvědomujete si, že jsou lidé, kteří nejsou domýšliví a přitom v životě něco dokázali,“ řekl o fóru v roce 2013 Zeman.

Na ceremonii nakonec začala hrát místní kapela Ground Zero coververze, například písně od Beatles. Exprezident Klaus si při tom povzdechl: „To je ta globalizace.“

O dalším dění na fóru Dialog civilizací bude i nadále informovat přímo z místa reportér ParlamentníchListů.cz Jan Rychetský.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…