Zemanovo veto přehlasujeme, vzkazuje koalice. A dorazil to Kalousek

08.08.2022 19:52

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu zákona, která má snížit platby státu do zdravotnictví, vzbuzuje rozruch. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) může tento krok státní pokladnu vyjít až na miliardy korun. Vyzval poslance, aby se neprodleně sešli a aby veto prezidenta přehlasovali. Opozice trvá na svém.

Zemanovo veto přehlasujeme, vzkazuje koalice. A dorazil to Kalousek
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Proti vetu prezidenta stojí i současný kabinet. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) podle serveru CNN Prima News upozorňuje, že prezident převzal lživou argumentaci opozice. Dle slov ministra financí má vláda v dalším postupu jasno. „Prezident Zeman vetoval zákon a plně převzal lživou argumentaci opozice o ohrožení lékařské péče. A jaká jsou fakta o veřejném zdravotním pojištění? Za 1. pololetí zisk 6 miliard, zůstatky na účtech téměř 60 miliard. Řešení: Zemanovo veto přehlasujeme,“ uvedl na twitteru ministr financí Stanjura.

K rychlému přehlasování veta vyzývá poslance i exministr financí. „Nechtějí-li poslanci přijít o 1,2 miliardy ze státního rozpočtu, musí se sejít neprodleně. Dají-li přednost prázdninám a sejdou se až v září, můžeme přijít o dvakrát tolik,“ varuje na twitteru Kalousek. Vládní koalice má ve Sněmovně pohodlnou většinu 108 poslanců, ale řada zákonodárců v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Své k tomu řekl i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), kterého se téma výsostně týká.  „Prezidentovo veto novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění považuji za chybu. Tu lze ale snadno napravit, což sněmovní většina v nejbližší době učiní. Pojišťovny mají totiž prostředků dost a kvalita či dostupnost zdravotní péče není nijak ohrožena,“ sdělil ministr zdravotnictví.

Rozhodnutí naopak vítá opozice. „Vláda Petra Fialy (ODS) zhoršuje dostupnost zdravotní péče pro naše občany a pracovní podmínky zdravotníků,“ reagoval předseda SPD Tomio Okamura. 

Podle exministryně Aleny Schillerové (ANO) se jedná o rozumný krok pana prezidenta. „Vláda by se měla chytit za nos a přiznat si, že brát nyní zdravotnictví 14 miliard, je nebetyčná hloupost. Hlavně to ale skutečně ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Upozorňovali jsme na to opakovaně a dál budeme,“ napsala na twitteru exministryně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

17:24 Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

Podle zpráv České televize má Ukrajina problémy s municí. Ta sovětská totiž dochází. Jenže problémy …