Zemanovský ministr Žák prý rozsápal Schwarzenberga i Němcovou. Zde jsou čísla

17. 10. 2013 12:14

Ministr dopravy Zdeněk Žák ve funkci velmi rychle zaujal svým razantním přístupem a rovněž některými svými názory. Jeho popularitu potvrzují i ohlasy veřejnosti na debatu sněmovních kandidátů z Prahy, které zjišťovala agentura SANEP. Žák v nich porazil všechny ostatní kandidáty, včetně ostřílených politických matadorů.

Zemanovský ministr Žák prý rozsápal Schwarzenberga i Němcovou. Zde jsou čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák

Anketa

Dělá Miloš Zeman svou práci dobře a k užitku České republiky?

75%
25%
hlasovalo: 12824 lidí

Společnost SANEP zjišťovala ohlasy diváků na předvolební debatu lídrů kandidátek v Praze. Debata, kterou v pondělí vysílala Česká televize, byla střetnutím několika celostátních stranických lídrů, jednoho ministra a předáka největší odborové organizace v zemi. Proto na ni byla zaměřena velká pozornost.

Společnost SANEP se ptala na hodnocení diskusních výkonů všech řečníků, kterých bylo celkem devět. V debatě, která se točila především kolem reformy státní správy, dostali všichni přibližně stejně času.

Fotogalerie: - Rusnokova vláda zasedala

Vláda premiéra Rusnoka podruhé zasedala
Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cieńciała
Ministr vnitra Martin Pecina
Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák
Ministr financí v demisi Jan Fischer
Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák

Jako vítěze debaty respondenti určili Zdeňka Žáka, ministra dopravy, kandidujícího za SPOZ. Souhrn kladných odpovědí (ano a spíše ano) činil v jeho případě 38,6 procenta. Na druhém místě se za ním umístil Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí zaujal 37,1 procent dotazovaných.

S odstupem skončil za nimi na třetím místě Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany. Piráti v Praze dostali jedinou příležitost představit se mezi nejsilnějšími stranami a jejich předseda šance do značné míry využil. Pozitivní dojem z něj mělo 25,3 procenta.

Následovali Jaroslav Zavadil z ČSSD, Miroslava Němcová z ODS, lídr hnutí ANO Andrej Babiš a Ondřej Liška ze Strany zelených, kteří získali přibližně dvacetiprocentní sympatie, a ostatní kandidáti ještě méně.            

(SANEP obdobně vyhodnocoval například i debaty jihomoravských lídrů, lídrů za Ústecký kraj, Jihočeský kraj, Olomoucký kraj či Zlínský kraj )

Zemanovský kandidát po celou dobu debaty vystupoval velmi rázně, ovem zároveň slušně a zasvěceně. Jak shodou okolností téhož dne přiznal v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, kultivovaná a seriózní věcná debata je přesně to, co naší politice chybí. „Na jedné straně je tu kultivovaný volič, který ve volbách vydává jasný signál, a na druhé straně je tu odezva extrémně nekultivovaných politiků,“ povšiml si rozporu, který prý v této zemi trvá už dvacet let. Elity národa se podle něj staly spíše karikaturou.    

Tyto karikatury podle něj zneužívají politického systému, který by přitom s kultivovanou a stabilní politickou reprezentací mohl fungovat výborně. „Náš volební systém je nastaven na kultivované prostředí. Obávám se, že v tom je zakopaný pes,“ uvedl ministr pro ParlamentníListy.cz.

V tomto rozhovoru se Žák při úvaze o kvalitách politických elit dotkl některých svých soupeřů v pražském volebním obvodu. „Například u Miroslavy Němcové je třeba spousta dobré vůle, ale nic více, žádné charisma, žádné schopnosti, a hlavně za lidmi typu Miroslavy Němcové zůstává větší spoušť, než by zanechali destruktoři a priori určení k ničení,“ vyjádřil své obavy.  

Z výsledků průzkumu SANEP vyplývá, že mnozí jeho obavy evidentně sdílejí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal  do školy jen díky inkluzi...

15:54 Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal do školy jen díky inkluzi...

V posledním díle Mých zpráv se Jaromír Soukup věnoval zdravotnictví, kde si prý ministr Vojtěch bude…