Zemanův poradce sdělil webu Slonkové, jak skvěle prý prezident zvládl Putina. Řekl mu...

14. 5. 2015 7:32

Víkendové schůzce Miloše Zemana s Vladimirem Putinem v Moskvě byl přítomen i Martin Nejedlý, prezidentův ekonomický poradce. Nyní v rozhovoru pro web Neovlivni.cz, který řídí Sabina Slonková, promlouvá o tom, jak schůzka probíhala. A zejména o úspěchu, kterého se českým vyjednavačům podařilo dosáhnout.

Zemanův poradce sdělil webu Slonkové, jak skvěle prý prezident zvládl Putina. Řekl mu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý se zdraví s Jaromírem Duškem
reklama

Prezident Zeman si prý sám chystal na rozhovor politickou agendu, jemu svěřil přípravu ekonomických témat. „Řekl mi: Martine, prosím nachystej mi podklady, kdybychom dostali možnost řešit ekonomické věci, abychom věděli, co tam přesně říct,“ prozrazuje Nejedlý.

Na samotném setkání, které Rusové jako hostitelé stanovili ve formátu „1+2“, tedy prezident plus dva členové jejich doprovodu, se spolu s Vratislavem Mynářem setkal kromě Putina s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a poradcem pro zahraniční politiku Jurijem Ušakovem.

Připravená ekonomická témata, zejména nedobytné pohledávky českých firem v Rusku, se prý dostala na stůl hned. „Pan Zeman dokázal svou brilantní rétorikou témata nastolit. Při přivítání řekl panu Putinovi: ‚Pamatujete si, pane prezidente, jak jsme se potkali v době, kdy jsem byl premiér? Tak mi dovolte, abychom na to navázali a já teď s vámi neřešil jen věci politické, ale i ekonomické. Rád bych s vámi projednal palčivé problémy v našich ekonomických vztazích‘. „Je obrovský úspěch rétoriky Miloše Zemana, že dokázal při jednání s panem Putinem jako prezident v parlamentní demokracii nastolit nejen témata politická, ale přejít i na ta ekonomická,“ vyprávěl Nejedlý.

Celý rozhovor ZDE

Všechny instituce, které při přípravě podkladů oslovil, podle něj jmenovaly stejný problém – stavbu paroplynové elektrárny Poljarnaja. „My dneska jsme v tom projektu výstavby elektrárny 5,3 miliardy minus. A uvědomte si, že když Rusko nezaplatí a zůstane v České exportní bance nedobytná pohledávka, tak to budou muset zaplatit daňoví poplatníci. My všichni. Prezident Zeman bojoval za všechny občany. A místo uznání je médii pranýřován,“ rozčiluje se poradce. Přitom výsledek jednání prý byl ten, že prezident Putin vydal ministrovi energetiky příkaz k vyřešení problému.

Když se začalo jednat o politice, prezident Putin prý vehementně zdůrazňoval, že nechce nic jiného, než do detailu naplňovat dohody z Minska. A v takovém případě není žádný důvod k pokračování sankcí. „Sankce mají obrovský dopad na naši ekonomiku, čísla v exportu letí prudce dolů. To není dobré pro naši zemi,“ připomíná Nejedlý.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dominik Hašek: Já prezident? Ovlivním myšlení Čechů správným směrem. Moje strana má 5 procent

11:55 Dominik Hašek: Já prezident? Ovlivním myšlení Čechů správným směrem. Moje strana má 5 procent

V časopise Týden vyšel rozhvor s hvězdou z Nagana, Dominikem Haškem. Sportovec a podnikatel obšírně …