Zemanův útok na velvyslance USA Schapira: Velice, velice výživná dohra

7. 7. 2016 6:30

Komentátor Jiří Leschtina se v komentáři pro Reflex.cz pustil do prezidenta Zemana. Pokud si hlava státu může dovolit o velvyslanci USA Schapirovi říkat, že se na svůj post dostal skrze „svého druhu korupci“, lze ve stejném duchu říci, že je Miloš Zeman „svého druhu kolaborant“. Těmito slovy ovšem novinář rozpálil takřka doběla předsedu Asociace krajů a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD).

Zemanův útok na velvyslance USA Schapira: Velice, velice výživná dohra
Foto: David Daniel
Popisek: Jihomoravský hejtman Michal Hašek
reklama

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz konstatoval, že velvyslanec USA v Praze Andrew Schapiro v minulosti podporoval Demokratickou stranu a samotného prezidenta Baracka Obamu, takže to, že se posléze stal velvyslancem v České republice, lze z jistého úhlu pohledu označit za  svého druhu korupci.

Leschtina kontroval, že Miloš Zeman se pak také dopustil korupčního jednání, protože si hradního kancléře udělal z člověka, který mu mohutně pomáhal v předvolební kampani. Řeč je o Vratislavu Mynářovi, kterému dokonce Národní bezpečnostní úřad odmítl udělit prověrku. Nemluvě o Zemanovu poradci Martinu Nejedlém, který podle vlastních slov přispíval prezidentovi na kampaň z vlastní kapsy, ale tuto kapsu nejdřív po celé  roky napájela firma vlastněná ruským státem.

„A pokud Zeman označuje pana Schapira za člověka ‚zapleteného do jistého druhu korupce‘... asi pořád lepší, než když vděčnost a zavázanost vůči štědré kremelské spojce zaplétá českého prezidenta do jistého druhu kolaborace,“ napsal komentátor.

Tím ovšem zvedl ze židle jihomoravského hejtmana Michala Haška. „Pane Leschtino, chtělo by to mokrý hadr na hlavu,“ napsal hned na úvod na sociální síti Facebook. Podle sociálního demokrata přece není nijak složité dohledat, že Andrew Schapiro opravdu podporoval současného prezidenta Baracka Obamu. A ten následně Schapira jmenoval velvyslancem, aniž měl nějaké předchozí diplomatické zkušenosti. Ergo kladívko své místo dostal i z politických důvodů.

„V USA se po nástupu prezidenta běžně mění tisíce federálních úředníků, jiný kraj, jiný mrav... U nás by zářily jistě palcové titulky např. pana Leschtiny o noci dlouhých nožů či o podivném jmenování prezidentova volebního podporovatele do veřejné funkce. A zatímco v USA jsou federální prokurátoři u této praxe klidní, v ČR by nepochybně Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan zaveleli k útoku na Hrad ( Strakovka už je dosažená meta.) ... Hezký zbytek státního svátku všem,“ uzavřel Hašek.

Komentář Michala Haška zde:

Pane Leschtino, chtělo by to mokrý hadr na hlavu... Z otevřených zdrojů (Wikipedie - citaci k panu Schapirovi prikladam) je lehce ověřitelné,že se nynější velvyslanec USA v ČR podílel na zajišťování financí pro kampaň nynějšího prezidenta USA,neměl předchozí zkušenost v americké diplomacii a je nabíledni,že byl do pozice velvyslance USA v ČR jmenován nikoliv na základě odborných,nýbrž politických předpokladů. Jedním z nich pro získání důvěry jeho prezidenta byla nepochybně jeho účast na Obamově volební kampani. V USA se po nástupu prezidenta bežně mění tisíce federálních úředníků,jiný kraj,jiný mrav... U nás by zářily jistě palcové titulky např.pana Leschtiny o noci dlouhých nožů či o podivném jmenování prezidentova volebního podporovatele do veřejné funkce. A zatímco v USA jsou federální prokurátoři u této praxe klidní,v ČR by nepochybně Lenka Bradáčová a Ivo Ištván zaveleli k útoku na Hrad ( Strakovka už je dosažená meta) ... Hezký zbytek státního svátku všem :-)

Citace z wikipedie - zivotopis pana velvyslance - Postupně vystudoval historii na Yale, filozofii, politologii a ekonomii na Oxfordu a svá studia zakončil v roce 1990 absolvováním práv na Harvardu, kde byl jeho spolužákem i pozdější americký prezident Barack Obama.
Jeden rok byl asistentem federálního odvolacího soudce v Chicagu Richarda Posnera a další rok soudce Nejvyššího soudu Harry Blackmuna. V letech 1993–1998 pracoval v úřadu pro bezplatnou právní pomoc pro jižní obvod New Yorku, pak ale přešel do soukromé sféry. Pracoval v advokátní kanceláři Mayer Brown, kde se stal o tři roky později partnerem a o dalších deset let později přešel do známé kanceláře Quinn Emanuel Urquhart and Sullivan.
Pro prezidentskou kampaň Baracka Obamy dokázal spolu se svou manželkou Tamarou Newberger získat přes 1,2 milionu dolarů. V březnu 2014 jej Obama nominoval na funkci velvyslance v Praze. Schapiro tak přerušil svou advokátní kariéru a nastoupil do tohoto úřadu jako devátý v pořadí od roku 1989.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…