Země V4 nepospíchají na odchod Britů z EU

09.07.2016 11:57

Země tzv. visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nebudou na Brity pospíchat v otázce jejich odchodu z Evropské unie, shodli se ministři zahraničí V4 na schůzce na okraj nynějšího summitu NATO. ČTK to řekl náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek. Šlo o první koordinační schůzku ministrů zahraničních věcí V4 pod nynějším polským předsednictvím.

Země V4 nepospíchají na odchod Britů z EU
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Polsko nastínilo priority svého předsednictví, které se podle Šrámka příliš neliší od českých. „Samozřejmě novou věcí, která tam hraje roli, je Brexit a britský zájem spolupracovat s V4 na tom, aby britský rozvod (s EU) byl pokud možno bezbolestný,“ řekl Šrámek.

Poznamenal zároveň, že čtyři základní svobody v EU (svoboda pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu) jsou něco, na čem nelze hledat kompromisy. „Na tom si myslím, že víceméně panuje ve V4 shoda,“ uvedl Šrámek. Je podle něj otázka, jaká bude další flexibilita vůči určitým britským požadavkům.

„Britové by si samozřejmě představovali zachování volného pohybu kapitálu, volného pohybu zboží, ale na druhou stranu omezení volného pohybu osob, což si myslím, že tudy cesta patrně pro nikoho nevede,“ dodal český náměstek. V4 je ale podle něj flexibilní v otázce času odchodu Británie z EU. "Nikdo nechce ve V4 na Brity pospíchat,“ poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vašek vol.3

7:54 Vašek vol.3

Zdá se, že video z Národní třídy opravdu rozvířilo debatu o odkazu 17. listopadu a kdo si ho může ná…