Země si připomíná 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy

21. 8. 2013 6:51

Česká republika si dnes připomíná 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, při této příležitosti se konají různé vzpomínkové akce. Prezident Miloš Zeman navštíví v Praze výstavu pořádanou Jazzovou sekcí, premiér v demisi Jiří Rusnok se zúčastní pietního aktu u Českého rozhlasu, který se stal jedním ze symbolů srpnových událostí.

Země si připomíná 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínkový pietní akt při příležitosti 44. výročí uctění památky padlých při vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa
reklama

Konat se budou také shromáždění aktivistů. Na Staroměstském náměstí se sejdou na akci zvané Občané proti okupaci - včera tanky, dneska banky. Náměstí republiky bude ve znamení shromáždění občanského sdružení Publicum Commodum.

Knihovna Václava Havla a Ústav pro studium totalitních režimů pozvali do Česka lotyšského disidenta Aldise Cilinskise, který po vpádu armád proti tomuto postupu protestoval. Posléze byl sovětským režimem pronásledován.

Před 45 lety překročily armády pěti států východního bloku hranice Československa, bez vědomí zástupců států. V prvním sledu vtrhlo do země zhruba 100.000 vojáků s 2300 tanky a 700 letadly. Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750.000 vojáků a 6000 tanků.

Invaze zastavila Pražské jaro

Zatímco vojáci Maďarska, NDR, Bulharska a Polska se z československého území po krátké době stáhli, pobyt sovětských vojsk byl legalizován v říjnu 1968 Národním shromážděním smlouvou o jejich dočasném pobytu. Ten se nakonec protáhl na 23 let.

Invaze a moskevský diktát zastavily takzvané Pražské jaro - pokus československých komunistů o nastolení "socialismu s lidskou tváří". V Československu poté začalo normalizační období, které ukončil až listopad 1989.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…