Židé v Evropě podle prezidenta EJC čelí ekonomické agresi a radikálnímu islámu

26.01.2015 14:00

Židé jsou blízko novému exodu z Evropy, kde v některých zemích čelí velkému ekonomickému tlaku a radikálnímu islámu. Na tiskové konferenci před zahájením mezinárodního fóra k holokaustu na Pražském hradě to dnes řekl prezident Evropského židovského kongresu Moše Kantor. Po evropských vládách žádá zajištění větší bezpečnosti pro Židy a legislativní opatření v tomto směru. V Evropě by podle něj měl vzniknout i post zvláštního vyslance pro antisemitismus.

Židé v Evropě podle prezidenta  EJC čelí ekonomické agresi a radikálnímu islámu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu
reklama

"Dnes jsme v situaci, kdy je židovská komunita v Evropě blízko novému exodu z Evropy. Židé se hodně bojí," prohlásil Kantor s odkazem na útoky, které se v posledních letech odehrály v Toulouse, Bruselu a naposledy nedávno v Paříži. Důvodem tohoto strachu jsou podle něj hlavně dva faktory. "Ekonomická agrese jako v Řecku a Maďarsku a radikální islamismus," upřesnil. Židé v Řecku a Maďarsku jsou podle něj pod větším tlakem než ostatní komunity s výjimkou Romů.

Vyzval proto evropské úřady k "dramatickému zvýšení bezpečnosti" židovských obyvatel. O tom, jak toho legislativně dosáhnout, budou jednat i účastníci pražského fóra a návrhy budou obsaženy v dokumentu, který má fórum přijmout. "Dnes tento proces na institucionálním základu definitivně odstartujeme," poznamenal Kantor. Jedním z opatření má podle něj být i vytvoření zvláštního evropského vyslance pro otázky antisemitismu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová mu údajně už slíbila to zvážit.

EJC je hlavním organizátorem dvoudenního setkání více než 30 předsedů a místopředsedů parlamentů a dalších 500 hostů. Akce se pořádá k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, které připadá na úterý. Kantor je ruský miliardář s údajně blízkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina. Na dnešní tiskové konferenci otázky na politiku Moskvy vůči Ukrajině odmítl zodpovědět. Putina nicméně označil za "velkého přítele ruské židovské komunity".


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…