Ziegler: SNP si komunisté jenom drze přivlastňují

30.08.2014 16:00

Publicista Jan Ziegler píše na serveru blog.iDnes.cz o úloze komunistů ve Slovenském národním povstání. Upozorňuje na to, že komunisté si SNP neprávem přivlastňují s tím, že podle jeho názoru měli komunističtí partyzáni velký podíl na konečném neúspěchu povstání.

Ziegler: SNP si komunisté jenom drze přivlastňují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pietní akt k 70. výročí Slovenského národního povstání u pomníku padlých čs. zahraničních vojáků ve druhé světové válce

Autor článku odmítá výmysl, který naposledy prý opakovala komunistická senátorka Marta Bayerová. Podle ní Slovenské národní povstání vedla Komunistická strana Slovenska. „Od komunistů těžko můžeme očekávat pravdomluvnost, ale jejich drzé přisvojování si zásluh jiných nelze přejít mlčením,“ píše publicista a v den 70. výročí zahájení SNP se pokouší uvést věc na pravou míru. Ziegler zdůrazňuje, že povstání připravovaly všechny slovenské nekomunistické i komunistické síly, které byly v opozici vůči tehdejší vládě prezidenta Jozefa Tisa.

Autor dále připomíná, že na přípravě vojenského vystoupení, které by Slovensko převedlo z nacistického do protinacistického tábora, se podílel i ministr národní obrany generál Ferdinand Čatloš. „Ten plánoval při přiblížení se Rudé armády ke Krakovu státní převrat, zatčení a uvěznění ministrů slovenské vlády, nastolení vojenské diktatury a vyhlášení války Německu.“

Povstání vedla politicky Slovenská národní rada

To, že SNP vedli slovenští komunisté, vyvrací Ziegler dalšími historickými fakty. „Povstání připravoval v součinnosti s londýnskou čs. zahraniční vládou a prezidentem Edvardem Benešem, zabezpečoval ho materiálně a kádrově i náčelník štábu velitelství pozemních vojsk podplukovník Ján Golián. Na začátku října ho vystřídal generál Rudolf Viest, který byl do této funkce vyslán rovněž z britské metropole Šrámkovým kabinetem,“ konstatuje s tím, že oba tito slovenští hrdinové a hlavní protagonisté povstání patřili k demokratickému odboji a s komunisty neměli nic společného.

Celý článek Jana Zieglera ZDE.

Hlavním silou povstání byly podle autora vojenské jednotky slovenské armády, které přešly k povstalcům. Politicky pak vedla území, která se podařilo ovládnout povstalcům, Slovenská národní rada v čele s předsedou nekomunistou a čechoslovakistou Vavro Šrobárem.

Komunisté poslouchali pouze Moskvu

Jan Ziegler poukazuje na to, že komunisté měli vliv jenom na partyzánské jednotky vyslané z území Sovětského svazu a které podle něj byly spíše problémem než účinnou ozbrojenou složkou v protinacistickém odboji. „Mezi partyzány byli jistě hrdinové, ale často také dobrodruzi, kteří se místo bojování věnovali spíše terorizování slovenských vesničanů. Loupili, znásilňovali, kradli a někdy také vraždili neozbrojené civilisty,“ uvádí autor článku na blogu iDnes.cz.

V dalším vývoji situace se prý navíc většina partyzánských oddílů odmítla podřídit společnému vojenskému velení, s tím, že poslouchají jenom Moskvu. Podle Zieglera to komplikovalo obranu povstaleckého území. Partyzáni prý odmítali bojovat na frontě. „Mnozí skutečně vynikali hrdinstvím jen proti civilistům, ale boji s ozbrojeným nepřítelem se vyhýbali. Dá se říci, že komunističtí partyzáni měli velký podíl na konečném neúspěchu povstání,“ je přesvědčen autor článku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná je rozcvička. Babiše to nejhorší čeká za 153 dnů. Má se na co těšit, nebudou mu stačit smajlíky s kupičkami lejn, co prý rozesílá

20:45 Letná je rozcvička. Babiše to nejhorší čeká za 153 dnů. Má se na co těšit, nebudou mu stačit smajlíky s kupičkami lejn, co prý rozesílá

„LETNÁ – Je to na nás!" Tak zní název zřejmě největší akce, jakou odpůrci Marie Benešové a Andreje B…