Zimola: Jiří Paroubek má mou podporu

24. 5. 2018 12:50

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola se v rozhovoru pro server XTV.cz rozhovořil o možné vládní koalici sociální demokracie s hnutím ANO. Proč sám nepůjde do vlády? A jak bude ČSSD konkurovat marketingu Andreje Babiše? Rozhovor moderoval Luboš Xaver Veselý.

Zimola: Jiří Paroubek má mou podporu
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

„Jsem v naději, očekávám, že členové správně zhodnotí naše několikaměsíční úsilí při dojednání všech podmínek pro vznik vlády,“ řekl na úvod Zimola. Veselý se poté Zimoly zeptal, co říká na některé nesouhlasné reakce z regionů. „Pravda je, že sociální demokracie je z hlediska členské základny v názoru na to, zda jít do opozice, nebo do koalice, rozdělená. Myslím si, že výsledek nebude nijak fenomenální ani pro jeden názor, bude to těsné. O to větší mám strach o to, jak se s tím pak dokáže poražená menšina vypořádat,“ dodal.

Anketa

Zeman vyhlásil, že Babiše jmenuje znovu premiérem bez ohledu na výsledek referenda v ČSSD. Je to dobře?

79%
21%
hlasovalo: 10018 lidí

A co by se dělo, kdyby v půlce června straníci v referendu rozhodli o odchodu do opozice? „Nedělo by se vůbec nic. Byli bychom povinni to sdělit Andreji Babišovi, který je prezidentem pověřen k jednáním o sestavení vlády, a on by zřejmě hledal jiné řešení. Jestli to bude řešení opřené o komunisty a Okamurovy extremisty, nebo jestli se najde stodvacítka poslanců, která se rozhodne pro předčasné volby, to je teď na Babišovi,“ domnívá se Zimola.

Proběhlo v rámci poslaneckého klubu ČSSD nějaké menší referendum? „Taková referendíčka asi probíhají všude možně, i na krajské úrovni, jak jsem se doslechl. Já jsem nechal cvičně zahlasovat mé kolegy na jihu Čech, tam to dopadlo tak, že naprostá většina je pro vstup do vlády. Od kolegů z poslaneckého klubu jsem slyšel, že budou v každém případě výsledek referenda respektovat,“ odpověděl Zimola. Pokud řadoví členové nebudou s vládou souhlasit, poslanci se prý podřídí a raději podstoupí předčasné volby, či účast v opozici.

V poslední době se prý Zimola a jeho kolegové horečně věnovali hledání ideálních reprezentantů ČSSD v případné vládě. Na posty ministrů hledají tváře, které jim pomohou se odrazit od „sedmi procent“. Do jaké míry se tedy Jiří Zimola znepokojuje nominací Miroslava Pocheho na ministerstvo zahraničí? Prezident republiky Miloš Zeman jeho nominaci odmítá, Poche prezidenta v reakci požádal o schůzku. „Ne ve všem s Miroslavem Pochem souhlasím, ale musíme spolu umět žít,“ odtušil Zimola. „Prezident se nechal slyšet, že se mu ta nominace nelíbí. Přeji si, aby na schůzce prezidenta s Miroslavem Pochem došlo k souznění a aby pan prezident neměl pocit, že si ČSSD navzdory jeho názorům prosadí člověka, se kterým on nesouhlasí,“ uvedl Zimola.

Zimola poté přiznal, že během hledání nové hlavy ministerstva zahraničí si představoval i jiná jména než předseda Hamáček, který Pocheho nominaci schválil. Padla jména jako Hynek Kmoníček nebo Jan Kohout. A pokud by si Miloš Zeman postavil hlavu a Pocheho odmítl jmenovat? „Nechci spekulovat o tom, co se stane. Poche požádal prezidenta o schůzku, doufám, že si to pánové vyříkají,“ myslí si Zimola.

Politika jsou podle Zimoly šachy a musí se myslet na několik tahů dopředu. „To, proč my jsme se bránili zveřejnění jmen, nebylo proto, aby spolustraníci hlasovali pro zajíce v pytli, ale protože by byl na ně zaměřen velký mediální tlak, novináři by se šťourali v minulosti kandidátů,“ vysvětlil Zimola. Kandidáti by poté mohli z jednání vycouvat.

Moderátora Veselého poté zajímalo, jak jsou sociální demokrati připraveni na okamžik, kdy případně vstoupí do vlády. V takový moment bude třeba mnoho věcí dohánět, kupříkladu komunikaci směrem navenek. „Jsem na to připraven. Víte, že mé jméno se mezi potenciálními budoucími ministry neobjevilo. A to proto, že jsme si s Janem Hamáčkem řekli, že nechci opustit stranu a Lidový dům a ukrýt se někde na ministerstvu. Nechci, abychom propadli té exekutivní správě a zase jsme nechali ten „Liďák“ bezprizorní. Potřebujeme, aby se Lidový dům otevřel. Tady je moje role. Jsem připraven jezdit po republice,“ řekl Zimola.

Je ČSSD po marketingové stránce připravena lépe než dříve? „My potřebujeme nastartovat život ve straně, aby lidé měli důvod propagovat ČSSD. Doteď měli pocit, že se o ně nikdo nezajímá, že to nedolétne nahoru do těch pražských paláců skrze zatemněná okna limuzín. A musíme do vlády nominovat takové lidi, kteří budou schopni se Andreji Babišovi a jeho PR mašině postavit,“ reagoval Zimola.

Má tedy ČSSD již připraven marketingový tým, schopný postavit se kolosální Babišově mašině? „Tvoříme. Vy víte, že finanční stránka ČSSD není to nejlepší, ale chceme zabezpečit chod strany a udržet lidi v regionech. Pak samozřejmě potřebujeme, aby se zbylé peníze věnovaly do zlepšené reklamy,“ odvětil Zimola. Bez správně aktivních straníků a ministrů jsou podle něj ale drahé PR týmy k ničemu.

A co bude ČSSD dělat s astronomickým dluhem přes 300 milionů korun vůči Zdeňku Altnerovi a jeho pozůstalým? „Uvidíme, až soud rozhodne. Podali jsme dovolání k Nejvyššímu soudu. Pokud rozhodne pro pana Altnera, tak už máme zajištěn úvěr i splácení, ale říkám, že to pro ČSSD nebude do blízkých let jednoduchá situace,“ odpověděl Zimola. Podle něj měla kauza nesplacených peněz na voliče nedobrý vliv.

Přiznal také, že někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek by měl jeho podporu: „Dotáhl stranu k více než 30 procentům, byl kontroverzní, ale to je to, co po politicích žádáme, lidi ho brali,“ shrnul Paroubkův profil Zimola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…