Živé štíty. Po radosti z Mariupolu sprcha vážných slov

02.05.2022 9:23 | Ze sítí

Po návštěvě nejvyššího tajemníka OSN došlo ke změně situace v Mariupolu. Ve větším počtu jsou evakuováni civilisté, kteří byli v komplexu Azovstal ukrytí spolu s vojáky. Novinářka Petra Procházková už na iRozhlasu uvedla, že „odchod civilistů znamená, že ti vojáci budou zlikvidováni“. A členka Rady ČTK Angelika Bazalová se ptá, zda tedy jejich přítomnost nenaplňovala definici používání „živých štítů“.

Živé štíty. Po radosti z Mariupolu sprcha vážných slov
Foto: Repro Youtube
Popisek: Evakuace civilistů z Mariupolu

Jak informovalo hned několik českých médií, OSN potvrdila, že probíhá snaha o evakuaci civilistů z továrny Azovstal v Mariupolu. Agentura AP odhaduje počet civilistů v komplexu na tisícovku. O evakuaci informoval také prezident Zelenskyj, který uvedl, že v první skupině je přibližně sto lidí a míří na ukrajinské území. Evakuace má ve spolupráci s OSN pokračovat. A potvrzuje ji také ruské ministerstvo obrany.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 1.5. 2022)

67%
30%
hlasovalo: 15685 lidí
O tom, co znamená evakuace, hovořila nedávno novinářka Petra Procházková. „Já bych chtěla říci, že ta situace je velmi prekérní v tom, že odchod civilistů by pro ukrajinskou i ruskou stranu byl stravitelný, že by se to dalo zorganizovat, ale musíme si uvědomit, že jakmile odejdou poslední civilisté z Azovstalu, z té fabriky, z toho obrovského podzemí, které tam je a kde se skrývají, tak ti ukrajinští vojáci, kteří se tam z posledních sil brání, zůstanou naprosto nechráněni,“ uvedla v rozhovoru pro iRozhlas.

A dodala: „Chci tím naznačit, že odchod civilistů znamená, že ti vojáci budou zlikvidováni. A to je předmětem těch velmi zdlouhavých a složitých rozhovorů, jak ochránit a zachránit nejen ty civilisty, ale zabránit i tomu, že tam budou zdecimováni a do posledního zabiti i obránci Mariupolu.“

Analytik Martin Koller přitom ukrajinskou armádu osočil, že civilisty používá jako živé štíty. „Schovává se ve městech a používá civilisty jako živé štíty. V podstatě můžeme říct, že používá stejnou taktiku jako islámský stát,“ uvedl. Rozhlas se pak za jeho slova omlouval, že jeho názory „nebyly podložené fakty“.

Otázku, zda evakuovaní civilisté byli v závodu Azovstal dobrovolně či nedobrovolně si však nyní klade členka Rady ČTK Angelika Bazalová, která připomenula, jak se za Kollera rozhlas omlouval. „Byli tam (dobrovolně či nedobrovolně?) proto, aby továrnu, do níž se uchýlili vojáci, nemohli bombardovat Rusové. Existuje pro to jiný název než ‚živé štíty‘?“ ptá se a dodává, že situaci nehodnotí, ale zajímá ji, jaké tedy platí názvosloví.

V diskuzi byl pak připomenut rozhovor s Procházkovou a Bazalová uvedla, že neví, zda Procházková použití civilistů na ochranu vojáků schvaluje, nebo ne. „Osobně si určitě nepřeju, aby tam ti muži zahynuli, na druhou stranu uznávám, že šoupnout před sebe dítě a manželku, není úplně klasická představa o statečném bojovníkovi. Ale nechme to prosím stranou, třeba je ty ženy samy opustit nechtějí, já sama nevím, jak bych se zachovala. Mne zajímá, jestli Koller lhal. Kdo řekl, že lhal. Jestli je teď na místě omlouvat se Kollerovi. A zda pro ty lidi existuje nějaký jiný název než ‚živý štít‘. Podle mě ne. Ale můžu se mýlit,“ uvedla.

Že se o živé štíty nejedná, si myslel bývalý senátor a aktivista Martin Mejstřík. „Byli by živými štíty, kdyby tam byli nedobrovolně. Extrémní příklad: ženete před tankem civilisty, na které míříte kulometem, a tak chráníte svůj tank před ostřelováním,“ řekl.

Označil analytika Kollera za „typickou proputinovskou svini“. „Pokud agresor napadne město s půl milionem obyvatel a vy ho jako voják bráníte, jen cynik, dement, nebo kolaborant o vás může tvrdit, že si z těch obyvatel děláte živé štíty,“ namítal.

V této logice však Bazalová viděla chyby. „Dnes mi na téhle konstrukci začaly haprovat dvě věci - navzdory dohledu mezinárodních organizací doteď opustilo místo jen pár desítek lidí. A vyjádření Petry Procházkové, že odchod civilistů komplikuje jednání o osudu těch mužů. Pokud je to tak - tak je to podle mě špatně, protože ty ženy a děti jsou tam podle dostupných zpráv bez jídla s minimem vody a je tam spousta zraněných bez lékařské péče. Tihle lidé mají odejít hned - vyjednávat o vojácích se může pak, to už by si zástupci OSN měli umět s Rusy vyřešit. V každém případě, pokud jsou tam držení, aby Rusové nemohli bombardovat, pak to jsou živé štíty,“ mínila.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …