Zklamaný Václav Klaus: Chtěli jsme se připojit ke starému dobrému Západu. Teď v EU místo toho vládne kulturní marxismus

25.04.2018 19:26

Druhý český prezident Václav Klaus promluvil na konferenci v bavorském Freilassingu. Způsobem sobě vlastním se vyjádřil k budoucnosti Evropské unie a Česka v ní. Nikoho asi nepřekvapí, že byl Klaus k EU velmi kritický.

Zklamaný Václav Klaus: Chtěli jsme se připojit ke starému dobrému Západu. Teď v EU místo toho vládne kulturní marxismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Od Václava Klause se zpravidla očekává, že se vyjádří na adresu EU kriticky. Druhý český prezident doufal, že své posluchače v tomto ohledu nezklame, byť jedním dechem dodal, že mluvit kriticky o EU není projevem žádného hrdinství, jak se to jevilo dříve.

„Můj odlišný pohled oproti politicky korektní, tedy povolené kritice EU je v tom, že dlouhou dobu diskutované defekty EU označuji za vrozené vady (Geburtsdefekte), tedy nikoli za problémy, které je možné vyřešit snad dobře míněnými, ale ve starých kolejích jdoucími reformami EU. Ostrost mého pohledu, kterou raději avizuji hned na počátku, je spojena s mými životními zkušenostmi. V Bavorsku musím připomenout, že jsem se narodil v Protektorat Böhmen und Mähren, že jsem většinu svého života prožil v komunistickém Československu a že jsem po celé své současné životní období fungoval v nejvyšších politických funkcích v České republice, tedy že jsem byl v intenzivním kontaktu s problematikou Evropské unie,“ uvedl Klaus.    

Právě proto, že většinu života prožil v nesvobodných systémech, je si dobře vědom pokusů vládců manipulovat s lidmi. Dobře si také pamatuje snahu o vytvoření nového komunistického člověka. A má pocit, že Brusel se dnes po sovětském vzoru snaží vytvořit nového EU člověka. Kořeny těchto snah je podle Klause třeba hledat na Západě už v 60. letech minulého století, kdy tehdejší mladí lidé vzhlíželi k ideálům socialismu. Ovšem bez osobní zkušenosti s reálným panováním totalitně smýšlejících komunistů.

„Nad tehdejší naivitou západoevropských studentů jsme sice kroutili hlavami, ale je třeba přiznat, že jsme tehdejší revoltou způsobené změny samotné podstaty západního světa bohužel nedoceňovali a nebrali dostatečně v úvahu. Mysleli jsme si, že na Západě přesto zůstane všechno při starém, že bude starý dobrý Západ na Západě existovat i nadále. Teprve v 90. letech, po našem tzv. návratu do Evropy, jsme zjistili, že tomu tak není,“ posteskl si Klaus.

Střední Evropa prý v 90. letech stála o to, aby se připojila ke starému dobrému Západu, a ne k postdemokratické EU. Proto je dnešní situace pro Klause, a prý nejen pro Klause, velkým zklamáním.

„Skutečná politická soutěž idejí a politických programů byla nahrazena politickou korektností, moralistickými výroky – teď musím použít německé slovo – nafoukaných Gutmenschen (české slovo dobroděj není tak výstižné), enormní mediální manipulací, a naopak mlčením, resp. nereagováním v zásadních věcech. Žijeme v politicky korektním, více a více monoideologickém světě, který je však prezentován jako svět neideologický. Kulturní marxismus frankfurtské školy, této bašty progresivistické levicové ideologie, dnes v Evropě dominuje,“ nebral si servítky Klaus.

Evropská unie podle jeho názoru trpí demokratickým deficitem, protože se nemůže opřít o evropský jednotný lid. O lid se mohou opírat jen jednotlivé národní státy. Ale zdá se, že technokratům moci v Bruselu to nijak zvlášť nevadí. Naopak jim to spíše vyhovuje. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

8:02 Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

Ve studiu České televize se sešli tři senátoři: Tomáš Czernin, Miroslav Adámek a Jiří Dienstbier. Z …