Zkušený policista od Kubiceho poslal vzkaz Šlachtovi

22.06.2016 10:42

Současný spor v policii nebude mít vítěze. Jediným poraženým bude policie, říká v rozhovoru pro server Aktuálně.cz někdejší blízký spolupracovník exšéfa protimafiánského útvaru Jana Kubiceho a bývalý detektiv Jaroslav Hruška.

Zkušený policista od Kubiceho poslal vzkaz Šlachtovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ

Připustil, že kvůli současnému sporu by mohl nakonec skončit i policejní prezident. Záleží prý na tom, jakou bude mít podporu ministra vnitra a jak případně dopadne obvinění, které proběhlo médii.

Šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek otevřeně řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního“ vynášení informací. Podle Hrušky se tento spor měl odehrávat neveřejně.

Pokud se k jeho medializaci uchýlí policista, který je takto vysoce postavený na specializovaném útvaru, musí k tomu mít podle Hrušky velmi vážné důvody. „A musí být zahnán do kouta, aby se k takovému kroku uchýlil. Je to nestandardní i v rozporu s trestním řádem,“ upozornil.

Celý text je ZDE

Když si to veřejně rozdávají přes média, věci to nepomáhá

Komárkův postup vnímá jako krajní řešení. „Protože policista má v trestním řízení dozorujícího státního zástupce, který vyhodnocuje, jestli jsou důkazy dostatečné, aby někoho obvinili. Pokud si to takto veřejně rozdávají přes média, té věci to nepomáhá. Až vychladnou emoce, může to konečnému výsledku jenom ublížit. Takhle se to nedělá. A pokud se k tomu někdo uchýlí, doufám, že k tomu má velmi vážné důvody a že je to krajní řešení, kdy už si neví rady. Jinak si to nedokážu vysvětlit,“ uvedl.

Ohledně samotného sloučení elitních policejních útvarů uvedl, že všude v Evropě to funguje tak, že takový útvar jako ÚOOZ je součástí centrálního řízení. „Tenhle systém je evropský, je v Rakousku, Německu, na Slovensku, mají ho Američané. Je osvědčený,“ prohlásil Hruška.

Když nemáte kované důkazy, nemůžete to ustát

Robertu Šlachtovi vyčetl, že v době, kdy po Kubicem ÚOOZ přebíral, nepřišel za lidmi z útvaru a nezkoušel jim situaci vysvětlit. Mohl tak docílit toho, aby jich takové množství neodešlo.

Ocenil naopak, že ÚOOZ se „za ty roky propracoval na jiné případy, a mám pocit, že se dostali do té pozice, kam jsme se tehdy dostali my“.

Upozornil ale, že ve chvíli, kdy sáhl do vysokých pater, musel útvar čekat, že na něj bude kladen enormní tlak. „Pokud na to nejste připraven a nedisponujete kovanými důkazy, tak to nemáte šanci ustát,“ podotkl. Mluvil prý nejen o zásahu na Úřadě vlády, ale i o případech lobbistů. „Když nemáte kované důkazy, tlak je obrovský a na těch útvarech to tak chodí, není to nic neobvyklého. Těší mě, že se ten útvar do těch míst dostal, mrzí mě, že to nebylo víc okované,“ poznamenal.

Sám by prý šel cestou menších, ale jistějších akcí. „Všechno bylo mediálně známé a velké, ale přijde soud a ty výsledky jsou vidět. A v tu chvíli se sláva a lesk vytratí. Nakonec to odnese ten útvar,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

14:17 Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

V ČT krátce odpovídal na otázky premiér Andrej Babiš. Spolupráce s komunisty prý funguje, otázka lit…