Zlatuška v ČT ohromil slibem. Pokud je Babiš estébák, tak se prý oběsí

10.12.2013 21:18

Jiří Zlatuška po předčasných volbách nově zasedl do Poslanecké sněmovny za hnutí ANO. A důrazně hájil svého kolegu Martina Stropnického, který by podle jeho názoru byl dobrým ministrem obrany. Upozornil na to, že případné referendum o církevních restitucích nic nevyřeší a nezapomněl ani na problematiku daní. Vychválil Andreje Babiše a prozradil, že ministrem školství prý velmi pravděpodobně nebude.

Zlatuška v ČT ohromil slibem. Pokud je Babiš estébák, tak se prý oběsí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška
reklama

Bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška je dnes poslancem za uskupení ANO miliardáře Andreje Babiše a předseda sněmovního výboru pro školství. Může se stát i příštím ministrem školství. Jak se dívá na práci ve sněmovně? Jak se cítí v nové politické roli? Nejen o tom mluvil v úterním Hyde parku České televize.

Stropnický by byl dobrým ministrem obrany

Koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL je prý už v zásadě hotová. Stávající rozpory už jsou nevýznamné. Na kompromis museli přistoupit všichni. Problém prý stále představuje sektorová daň. „Ono to není zase tak významné, když si uvědomíme, co může udělat Česká národní banka,“ podotkl Zlatuška. Má prý hodně dobrý pocit z věcného vedení jednání o budoucnosti země. Jména ministrů prý zatím nepadají tak často. „Padají spíše v informativní podobě a já bych odhadem řekl, že obsazování ministerstev trvá plus minus týden, dva,“ míní Zlatuška.

„Jednoznačně se stavím za případnou nominaci Martina Stropnického na post ministra obrany. V civilizovaných zemích je ministrem nevoják,“ uvedl Zlatuška s tím, že diplomaté či bývalí diplomaté mají přehled v otázkách obrny, což prý platí i o Martinu Stropnickém.

Pořadu také připomněl slova z úst přímo prezidenta Zemana, který v červenci tohoto roku řekl na adresu premiéra Jiřího Rusnoka, že sestavování vlády je jeho záležitostí. Totéž by mělo platit i o Bohuslavu Sobotkovi.

Ministrem školství až v příštím životě

A jak vidí své vlastní šance na post ministra školství? „Možná v příštím životě,“ říká Zlatuška. Přesto se vyjádřil k podobě státních maturit. Přestože tato problematika není součástí koaliční smlouvy, má Zlatuška za to, že by se podoba státní maturity měla změnit. Pokud totiž u konečné zkoušky neprojde až dvacet procent studentů, znamená to, že možná neměli projít už některými předměty v období studia. ANO usiluje spíš o ty resorty, které souvisí s ekonomikou či zaměstnaností. ANO prý bude chtít, aby Andrej Babiš byl přímo ministrem financí, ale neříká to z pozice člena vyjednávacího týmu za ANO., tím není. Jde prý pouze o názor jednoho z členů politického klubu.

„Zájmem pana Babiše je to, aby mohl podnikat ve státě, který dobře funguje a aby mohl pomáhat svým zaměstnancům... Já jsem v té politice také proto, abych hájil své zájmy, aby moje děti mohly žít ve slušném státě,“ pokračoval Zlatuška s tím, že Babišovi jeho politické angažmá po podnikatelské stránce spíše uškodí. Množství energie, kterou dává politické práci, je prý obdivuhodná.

Musíme začít zalepováním děr

Pokud vznikne nová vláda v předpokládaném složení ČSSD, ANO a lidovců, musí začít především tím, že zalepí díry, kterými utíkají peníze. Až pokud se ukáže, že to nemusí stačit, připouští ANO debatu o zvyšování daní. „Všechno závisí na tom, na kolik budou tyto protikorupční snahy úspěšné,“ uvedl Zlatuška. Mohlo by jít až o stovky miliard korun. „My ale nebudeme ti, kteří budou iniciovat dohodu o zvyšování daní,“ zdůraznil poslanec.

Důležitější bude napomoci absolventům k získávání práce, čemuž napomohou plánované daňové úlevy pro firmy, které zaměstnají mladé lidi. Budoucí koalice plánuje také pomoc pro lidi nad padesát let, aby se i oni mohli znovu vrátit snadněji do práce, pokud o ni přijdou. Stejně tak bude důležité zamezit lichvě, a to zákonnou cestou, která neumožní „pokoutné“ zapisování podmínek do smluv drobným písmem.

A pokud budou chtít třeba lidovci prosadit nulovou sazbu DPH kupříkladu na pleny, tak bude třeba vyjednávat to i na evropské úrovni, což bude podle Zlatušky trvat až dva roky. „S tímto nemáme problém, ale půjde o jednání s řadou dalších partnerů a o hledání kompromisů,“ říká zákonodárce.

Referendum o vyrovnání státu s církvemi nepomůže

A jak je to s církevními restitucemi? Referendum, které prosazují komunisté, by podle Zlatušky nikam nevedlo, protože jsou podepsány smlouvy mezi státem a církvemi. Referendum do tohoto vztahu nemůže zasáhnout, pakliže chce Česká republika postupovat jako právní stát. Pokud se ale podaří dospět k nějaké dohodě s církvemi, bude to v pořádku.

To bych se snad oběsil

V závěru pořadu došlo také na téma údajné spolupráce Andreje Babiše s StB. „Já jsem ty matriály viděl a ta možnost odsuzujícího výroku soudu je tak malá, že tady mohu snad slíbit, že se oběsím, pokud na něj dojde. Já totiž věřím, že na něj nedojde,“ podotkl Zlatuška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…