Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

30.05.2023 10:25 | Ze sítí

MONITORING SÍTÍ Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že Česká národní banka pod vedením Aleše Michla buduje český zlatý poklad a vedle zemí, které lze popsat jako „pračky špinavé ruské ropy“ nakupuje zlato nejrychleji na světě. Ekonom Lukáš Kovanda se zamýšlí nad tím, proč se tak děje a nabízí odpověď…

Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun
Foto: shutterstock.com
Popisek: Zlato - ilustrační foto

ČNB drží 13,5 tuny zlata a nakupuje další. Ekonom Lukáš Kovanda na twitteru upozornil, že jen od ledna do března ČNB nakoupila 1,5 tuny žlutého kovu. „Rychleji své zlaté zásoby rozšiřují ve světě podle dnešní zprávy Světové rady pro zlato už jen Singapur, Čína, Turecko a Indie,“ napsal Kovanda s odkazem na text ČTK s dovětkem, že právě Čína či Indie nakupují ruskou ropu a následně s ní dál pracují.

Anketa

Jste pro schválení česko-americké obranné dohody DCA?

4%
95%
hlasovalo: 35700 lidí

Kovanda upozornil, že země jako Čína či Indie nakupují zlato, aby se co nejvíc odpoutaly od závislosti na dolaru, kdyby se v budoucnu dostaly do konfliktu se Spojenými státy.

 Guvernér ČNB Michl už v loňském roce naznačil, že chce zlaté rezervy ČNB navýšit až desetinásobně, čímž by Česko drželo největší zásoby zlata ve své historii. Šlo by přibližně o 120 tun. Není přitom bez zajímavosti, že v roce 2020 držela ČNB v zásobách jen asi 8 tun zlata.

Kovanda připomněl, že Česká republika patří k zemím s vysokými devizovými rezervami, takže diverzifikace v podobě investic do zlata dává z jeho pohledu smysl. Jedním dechem však dodal, že existují země, např. Norsko, které do zlata neinvestují a spoléhají na akce.

A na závěr dal příklad, proč tak Norsko a další země činí.

Pokud někdo v Česku investoval do zlata v roce 2013, za deset let se mu podle dostupných dat zhodnotila investice o 56 procent. Ale pokud někdo ve stejné době investoval do akcií, jeho investice se mu za deset let zhodnotila o 241 procent.

Ekonom Lukáš Kovanda promlouvá

Ekonom Lukáš Kovanda promlouvá

Ekonom Lukáš Kovanda promlouvá

 

reklama

autor: Miloš Polák

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nebuďte tak slušní,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHagrid , 30.05.2023 11:56:57
zlaté rezervy prodal Josef Tošovský v době, kdy byla cena zlata nejnižší. Pak se stal předsedou Banky pro mezinárodní platby v Basileji. ČNB teď nakupuje zlato v době, když je nejdražší.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

9:15 Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému se dostalo ovací vestoje v kanadském parlamentu. Nebyl ale jedi…