Zlé zprávy pro Ukrajinu? Hrozí ještě horší. Už prosvítají

11.10.2022 8:10 | Zprávy

Zatímco před desátým zářím byly zprávy plné ukrajinských úspěchů, nyní se situace pro Ukrajinu zhoršila. Jednak byla cílem raketových útoků. Podle vojenského analytika Gadyho takové útoky slouží spíše k posílení morálky doma než k podlomení vůle nepřítele. Ovšem dle další analytičky je to známka toho, že do války byla zatažena energetika. Kromě toho Ukrajina čelí výpadkům systému Starlink a také hrozí, že by se do války mohlo zapojit Bělorusko.

Zlé zprávy pro Ukrajinu? Hrozí ještě horší. Už prosvítají
Foto: Repro Twitter
Popisek: Centrum Kyjeva po raketových útocích (2022)

Včera v ranních hodinách začaly na území Ukrajiny dopadat řízené střely a sebevražedné drony, které zasáhly města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině. Zasažen byl i jinak klidný Lvov na západě země.

Dle Marie Šaginové z Mezinárodního institutu pro studium strategie naplno začala fáze vojenského použití energie. Zasaženo totiž bylo jedenáct objektů kritické infrastruktury na Ukrajině a rozvodná infrastruktura byla zasažena po celé zemi.

Podle vojenského analytika Franze-Stefana Gadyho dalekonosné útoky diktátorských režimů na civilní infrastrukturu historicky neovlivnily situaci na bojišti, naopak mají povzbudit domácí obyvatelstvo a nikdy nevedly k tomu, že by se podlomila vůle těch, kdo byli jejich cílem. Jako příklady Gady uvádí bombardování Británie ke konci druhé světové války, pak raketové útoky Iráku na Izrael během první války v zálivu a pak samozřejmě současné bombardování Ukrajiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jan Berki, Ph.D. byl položen dotaz

peníze pro obce

Jsem pro, aby o více věcech mohli rozhodovat obce. Podle mě si vedou téměř vždy líp než stát. Ale dáte těm obcím také více peněz, třeba na to aby mohli financovat provoz škol? Protože, když ne, kde na to mají brát, co když nebudou mít kde a se školstvím to půjde ještě více z kopce než do teď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: