Zločinci budou jásat. A Islámský stát se vydá na vítězný pochod na Evropu, odmítá kvóty exministr tajných služeb. Ale jedno pozitivum nachází...

08.06.2015 12:41

Někdejší velvyslanec v Rusku i na Ukrajině a ministr ve vládě Miloše Zemana zodpovědný za tajné služby Jaroslav Bašta nepovažuje kvóty pro přijímání uprchlíků za vhodné řešení emigrační vlny ze subsaharské Afriky a Blízkého Východu, která sužuje zejména jih Evropy. Pokud ale budou Češi nakonec nuceni přijmout na své území emigranty, mohlo by to dle Bašty České republice přece jenom přinést jedno pozitivum.

Zločinci budou jásat. A Islámský stát se vydá na vítězný pochod na Evropu, odmítá kvóty exministr tajných služeb. Ale jedno pozitivum nachází...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Ve všech případech podobné masové nelegální migrace jaké dnes čelíme, existuje dle Bašty pouze jediný osvědčený prostředek, jak se účinně bránit – bojovat s organizovaným zločinem, který ji organizuje. Sledovat finanční toky a zabavit špinavé peníze, zatknout organizátory, zničit prostředky použité ke spáchání zločinu – v tomto případě lodě.

„Nikde jsem se však nedočetl, že by Evropská komise o podobné strategii vážně uvažovala. Místo toho nám navrhuje kvóty pro jednotlivé členské státy. Za to je obchodníci s lidmi snad budou svatořečit, protože to jim zvýší obrat nebývalým způsobem,“ nelíbí se bývalému diplomatovi.

Evropa ghett nebo Islámský stát?

Příliv statisíců nevzdělaných a nekvalifikovaných mladých mužů může dle Bašty v budoucnu změnit Evropskou unii v Evropu ghett, v níž původní obyvatelé přes svoji početní převahu budou diskriminovaným etnikem. Jak kvůli své neochotě bránit se, tak kvůli repetici pádu Říše západořímské, které se chovala stejně iracionálně jako my dnes.

„V tom horším scénáři se to, co nesprávně nazýváme Islámský stát, vydá na svůj vítězný pochod Evropou, neboť jde o nejvyspělejší stádium organizovaného zločinu. A EU není schopna čelit ani jeho primitivním formám,“ vykresluje Bašta nelichotivou vizi Evropy.

Bílí jsou hrozné svině

Byť nepovažuje Bašta uprchlické kvóty za vhodné řešení uprchlické krize, české společnosti by to dle něj přece jenom mohlo přinést pozitivum – mohlo by to prý zlepšit vztah majoritní společnosti k Romům.  

„Vzpomínám si, jak jsem v počátku osmdesátých let stavěl most v Trmicích, kde tehdy vedle většinové romské populace žilo i několik stovek Kubánců, bývalých žoldáků z Afriky. Jejich pohled na naši společnost zněl: „Jsou dvojí Češi, hnědí a bílí. Ti hnědí jsou v pořádku, vstřícní a přátelští. Ti bílí jsou hrozné svině.“ A o naší zemi tvrdili, že zde nikdy není léto. Jen dva druhy zimy – bílá a zelená. Možná, že by ta druhá definice mohla některé běžence odradit,“ konstatuje Jaroslav Bašta v komentáři pro server první zprávy.

Celý komentář k přečtení ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…