Zlý černokněžník Bureš a hrdina válečník Petr. Lábus a pohádka na cestu k urně

28.01.2023 8:40 | Ze sítí

Olej do ohně v diskusích, zda prezidentská kampaň rozděluje lidi a vykopává mezi nimi příkopy, přilil herec Jiří Lábus, jenž Petra Pavla podpořil svou Pohádkou o zemi bez paměti. V ní nazývá jeho protikandiáta zlým černokněžníkem Burešem, jehož vinou umírali lidé, a představuje hrdinného vojevůdce Petra, který nikdy nekradl a nelhal a v zemi nastolí řád a klid a bude zase dobře.

Zlý černokněžník Bureš a hrdina válečník Petr. Lábus a pohádka na cestu k urně
Foto: Scren Youtube
Popisek: Jiří Lábus vypráví volební pohádku

„Bylo jedno království v srdci Evropy a v něm žili lidé, kteří měli špatnou paměť a rychle zapomínali, co se tam stalo i docela nedávno,“ tak začíná pohádka Jiřího Lábuse, kterou uvedla předehrou česká hymna. Následuje pasáž o zlém medvědovi, kterým je myšleno Rusko a který byl pár statečnými vyhnán. Vlády se pak ujal král Václav I. a společně s knížetem Vladem si rozdělili království na dvě země.

„Ve Vladově království žil ale zlý černokněžník Bureš, protože mu ale přišli na pletky s medvědem, utekl a usadil se v zemi krále Václava,“ nenechal Lábus nikoho na pochybách, v jakém tónu se jeho pohádka dál ponese. Zlý Bureš nebyl podle Lábuse ani chytrý, ani schopný, aby dosáhl bohatství poctivou prací, byl jen zlý a vychytralý.

Pohádka pokračuje sdělením, že zlý Bureš plenil pole a lesy a překvapivě konstatuje, že Bureš za peníze, které si nakradl ještě za vlády medvěda, vyhnal poctivé majitele lesů, až se stal nejbohatším.

Po smrti krále Václava I. nastoupili na trůn Václav II. a Miloš, ale oba prý mysleli jen na sebe. Vize Václava I. se vytratily a černokněžník Bureš bohatl a ovládal zemi.

„Oč byl Bureš bohatší, o to byli lidé v království chudší,“ fabuluje pohádkář Lábus. A že jeho neschopností v království umírali lidé na mor (zřejmě covid). Zmíněno bez dalšího vysvětlení je, že zlý Bureš nedovolil okolním zemím, aby nám s nemocí pomohly, nebo jeho dluhy u draka ze vzdálené východní země.

Pak se pohádkář dostal až k volbě dalšího krále a k tomu, že zlý Bureš nerozumí místnímu lidu a tají před ním dluhy. Na lidech mu nezáleží. Naštěstí tu ale žije vojevůdce Petr, který mnoho let sloužil poctivě svému království a vysloužil si obdiv západních zemí... pohádkuje Lábus.

Jiří Lábus vystupoval už v klipu na podporu Jiřího Drahoše

Hrdinný Petr nikdy nekradl a nelhal. A své poklesky z mládí, kterými ale nikomu neublížil, vyvážil svou prací, navíc hercův hrdina prý i v době morové nákazy pomáhal postiženým. Tenhle hrdina nabídl lidem své schopnosti k nastolení řádu a klidu.

„Tady, milí posluchači a milé děti, pohádka zatím končí,“ uzavírá herec Lábus svůj výstup... A že o tom, jak pohádka bude pokračovat, rozhodneme u voleb.

Červi se rozlezou...

Pohádkový útvar prezentující jednoho kandidáta jako čistokrevné dobro a druhého jako temné zlo se už stal koloritem přímé prezidentské volby. Hned při její premiéře v lednu 2013 se proslavil Zdeněk Svěrák, který jej vyprávěl jako „bajku o dvou lišácích“, před kterými hledal pomoc u „lesníka“ Karla Schwarzenberga.

Před pěti lety na podporu Jiřího Drahoše zpívalo divadlo Sklep o tom, jak hodí hlas pro Jirku a zahodí staré trenýrky.

Na Lábusovu pohádku o černokněžníku Burešovi a loajálním vojevůdci Petrovi některým došla slova.

Byla citována hláška ze slavné scénky tohoto herce s referentem Kubrtem – „tak to je to nejhorší, co jsem od tebe kdy viděl“.

Jiní si vzpomněli na Lábusovu slavnou roli vymaštěného narkomana v seriálu Třicet případů majora Zemana, vyvolávajícího „bič boží“ na vyhnání červů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…