Zlý komunista Štrougal? Jednoho budeme mít na Hradě. Zahradil smečoval

07.02.2023 14:53

Smrt komunistického expremiéra a ministra vnitra a zemědělství Lubomíra Štrougala, jenž byl během normalizace více než 30 let členem vedení komunistické strany, vyvolává vzpomínky na předlistopadovou totalitu a množství lidí, které tehdejší režim perzekvoval či kteří byli za Štrougalova vládnutí zabiti při pokusu o útěk za hranice. Podle europoslance Jana Zahradila se již však většina Čechů s obdobím normalizace „symbolicky smířila“. Mělo se tak stát skrze prezidentské volby.

Zlý komunista Štrougal? Jednoho budeme mít na Hradě. Zahradil smečoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21280 lidí
Štrougal, který měl za podíl na zabíjení lidí na československých hranicích stanout před soudem, ale státní zástupce stíhání loni zastavil pro zdravotní důvody, se dožil 98 let.

Komunistický funkcionář, jenž se po sametové revoluci stáhl z politiky a odešel do důchodu, v posledních letech čelil trestnímu stíhání za podíl na zabití a zranění lidí na československých hranicích v době komunistické totality. Stíhání bylo zastaveno, protože podle znaleckých posudků nebyl schopen chápat smysl trestního řízení. Na Ústavní soud se loni se stížností proti zastavení obrátila skupina zraněných a pozůstalých po zabitých při pokusu o přechod železné opony.

Policie Štrougala dříve podezírala ze spáchání trestného činu za to, že jako ministr vnitra nezabránil použití vysokého napětí v elektrických zátarasech na západní hranici, v důsledku čehož měl být odpovědný za smrt 43 lidí. Obviněn ale nebyl, jelikož byl případ v únoru 2006 promlčen a vyšetřování skončilo. ČTK připomíná, že elektrický proud v plotech bránících překročení hranice do Rakouska a Německa byl vypnut v roce 1965, tedy ještě v době, kdy byl Štrougal ministrem vnitra.

Novinář Tomáš Klvaňa tak k osobě Lubomíra Štrougala poznamenává, že „byl zcela mylně považován za méně špatného komunistu, protože byl inteligentní a chodil na hokej“.

Podle názoru europoslance Jana Zahradila (ODS) je však většina Čechů dnes s obdobím normalizace zřejmě smířena. Dokládat to mají uplynulé prezidentské volby.

„Vzhledem k tomu, že 27. - 28. 1. tohoto roku se téměř 6 milionů českých voličů symbolicky smířilo s obdobím normalizace volbou jednoho či druhého produktu této éry, už bych moc Štrougala neřešil,“ vyjádřil se Zahradil k otázce vnímání Štrougala.

Zahradil tak zřejmě naráží na druhé kolo prezidentských voleb, kdy proti sobě stanuli bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel a bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Pavel, jenž výrazně porazil Andreje Babiše a získal 58,32 procenta hlasů, zatímco Babiš 41,67 procenta, byl před listopadem 1989 kapitánem Československé lidové armády, od roku 1985 člen KSČ a nastoupil též do zpravodajského kurzu.

Babiš byl členem komunistické strany o přibližně pět let déle, a to již od roku 1980. Podle dokumentů pocházejících z archívu slovenského Ústavu paměti národa, byl Babiš také evidován jako důvěrník Státní bezpečnosti (StB).

Babiš spolupráci s StB v roce 2011 v Show Jana Krause vysvětloval tím, že se měla StB rozdělovat dle něj na „ekonomickou“ a „tu hnusnou, která potlačovala lidi“. „Já říkám, že jsem nikdy žádný agent nebyl, protože jsem pracoval v Podniku zahraničního obchodu. A ta StB ekonomická chránila ekonomické zájmy Československa, to nebyla ta hnusná, která potlačovala lidi, že nemohli studovat, cestovat, to byla normální StB. Tam chodili vždycky, když jsem potkal cizince, hlásit zprávy, to bylo normální,“ řekl tehdy Andrej Babiš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinářka čekala na příležitost ke zveřejnění... Kauza Železný. Petr Žantovský už něco podobného viděl

5:00 Novinářka čekala na příležitost ke zveřejnění... Kauza Železný. Petr Žantovský už něco podobného viděl

TÝDEN V MÉDIÍCH Jeden by řekl, že to je další důkaz existence Velkého bratra. „Kdekdo se zaklíná GDP…