Zmetek na Hradě. Odborník na něj upozorňuje už od Havla, ale nic se nezměnilo

15.01.2020 19:44

Kancelář Hradu dodnes nevzala na vědomí, že v notaci i v textu nabízí místo autentického znění státní hymny zmetek. Jde o nedbalost ve věcech národního významu. To tvrdí muzikolog a bývalý velvyslanec Česka v Nizozemsku Jaroslav Mihule. Už léta na to upozorňuje, ale stále žádná změna.

Zmetek na Hradě. Odborník na něj upozorňuje už od Havla, ale nic se nezměnilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Pražský hrad z mostu přes Vltavu
reklama

Problém je podle muzikologa v tom, že Hrad nabízí na svých internetových stránkách v kolonce státní symboly text a notový záznam hymny Kde domov můj s druhou slokou, která ale součástí hymny nikdy nebyla. Mihule nyní napsal o paskvilu kancléři Vratislavu Mynářovi.

Druhá sloka

„Kde domov můj? Kde domov můj? V kraji znáš-li bohumilém duše útlé v těle čilém, mysl jasnou vznik a zdar, a tu sílu vzdoru zmar? To je Čechů slavné plémě, mezi Čechy domov můj, mezi Čechy domov můj!“ To je text druhé sloky písně „Kde domov můj“ z původní české hry Fidlovačka, kterou napsal Josef Kajetán Tyl. Přestože není součástí české hymny, je uvedena v notovém zápisu, který má Hrad zavěšený na svých stránkách. 

 
 
A právě to dráždí muzikologa Jaroslava Mihuleho, velkého znalce díla Bohuslava Martinů. Dokonce historii zápisu státní hymny na webových stránkách Hradu popsal ve své knize Hudební eseje a morality z roku 2015. Po jejím vydání se podle svých slov rozhodl marných snah o nápravu věci po dvaceti letech vzdát, ale nedávný pořad v České televizi o záhadné ztrátě originálu státního znaku jej přiměl k další reakci, a proto oslovil Mynáře. 
 

Komunikace s Hradem 

Muzikolog Mihule vede s Hradem ohledně zmetkového textu opravdu letitou korespondenci, která obsáhla všechny tři porevoluční prezidenty. V roce 1994 upozornil na situaci kancelář Hradu jako strážce státních symbolů, že by jeho stránky měly odpovídat obecnému zájmu. Havlův kancléř Ivan Medek mu odpověděl, že jak hymna bude opravena, není zatím jisté, ale zcela určitě se tak stane. Ale nic se nestalo. 
 
V roce 1997 mu na námitky předseda Senátu Petr Pithart ani neodpověděl. V roce 2010 opět napsal do kanceláře Hradu a v odpovědi se mu dostalo poděkování za milý dopis, který bude uložen v hradní knihovně. Stav zůstal do současnosti nezměněn. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo

6:30 Nebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo

Jsou nové pořádky v Plzni ohrožením zdraví a životů příslušníků tamní Městské policie? Strážníci jso…