Znalec Ruska Bašta na ČT: Putin se chce vydat cestou Číny. Ale pořád je větší demokrat než většina Rusů

19.12.2014 19:11

Bývalý velvyslanec na Ukrajině a v Rusku Jaroslav Bašta poskytl vyjádření ParlamentnímListům.cz a večer se objevil v křesle hosta pátečního Interview ČT24. Vztahy Západu a Ruska se podle jeho názoru nadále vyostří. Vysvětloval proč. Putin se podle jeho názoru rozhodl vydat čínskou cestou, přičemž zemi hodlá řídit jako car. I tak ale platí, že Putin je větší demokrat než 70 procent Rusů.

Znalec Ruska Bašta na ČT: Putin se chce vydat cestou Číny. Ale pořád je větší demokrat než většina Rusů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Putin dal v projevu před novináři jasně najevo, že nehodlá ustupovat," prohlásil hned v úvodu. Rusko bude zastávat obrannou, ale velmi tvrdou pozici. „Dostali jsme se do podobné situace, jaká byla na počátku padesátých let před válkou v Koreji, nebo v šedesátých letech před válkou ve Vietnamu," pokračoval. Prý již odstartovaly nové závody ve zbrojení, politici by proto měli začít jednat. Jinak se může opakovat i situace před první světovou válkou. Tu také nikdo nechtěl a přesto vypukla.

Putin se za patnáct let, co vládne, dostává spíše do polohy cara než prezidenta

Varovná slova o připravenosti k obraně prý ruský prezident Putin adresoval především republikánům, kteří nyní ovládají obě komory parlamentu. Ruský prezident podle Bašty sdělil svému lidu, že jsou v ekonomické válce se Západem a lidé najdou pomocnou ruku jen na svém rameni. Podobné věty konvenují ruské mentalitě.  

„Putin se za patnáct let, co vládne, dostává spíše do polohy cara než prezidenta," pokračoval v popisu situace Bašta. Je to politik ochotný ke kompromisu, ale různým poradcům naslouchá stále méně. Ono se prý ani není tolik čemu divit, když řídí tak velkou zemi, jako je Rusko. „Já se obávám, že se Rusko rozhodlo vydat čínskou cestou. Není to tak dlouho, co na tom byla Čína ještě hůře než dnes Rusko, a za pětadvacet let se z ní stala nejvýkonnější ekonomika světa," zaznělo od Bašty.

V Rusku totiž podle jeho názoru nezafunguje to, co by se odehrálo v ekonomických potížích třeba v Česku. Nepadne tam vláda. A to, že teď Rusové mají ekonomické potíže, mnoho neznamená, protože jsou schopni vydržet mnohé. Tlak Západu navíc Rusy stmelí, takže Putinovi odpustí i to, co by mu za jiných okolností možná jen těžko tolerovali. „Když jsem já byl v Rusku, tak tamní politologové si dobře všímali, že Putin je větší demokrat než 70 procent Rusů," uzavřel své vystoupení Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

21:16 VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) využil možnosti posadit se do automobilu VW Golf Václava Hav…