Známý politolog se bojí o demokracii. A žasne nad bojem u zemanovců

2. 10. 2013 21:21

Politolog Zdeněk Zbořil se obává důsledků, které mohou přinést ostré spory uvnitř SPOZ a ČSSD. V rozhovoru pro Prvnízprávy.cz také varuje před nízkou volební účastí.

Známý politolog se bojí o demokracii. A žasne nad bojem u zemanovců
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil
reklama

"Přiznám se, že žasnu nad tím, co se nyní odehrává uvnitř Strany práv občanů - zemanovců. Ta strana ještě nemá ani jistotu, že překoná pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny, a už mezi sebou mají těžké spory. Navíc se jejich představitelé veřejně vyjadřují velmi neobratně. Zemanovci tím odpuzují od svojí strany voliče, protože se mezi sebou hádají ještě primitivněji než sociální demokraté. Nechci si představit, co by se dělo, pokud by jejich spory pokračovaly i v okamžiku, že by ve volbách uspěli," konstatoval politolog.

Kdo je hrobařem demokracie?

Lépe na tom ale není ani největší levicová strana. „Sociální demokraté mají nastartováno k dalším těžkým střetům. To napětí mezi příznivci prezidenta Zemana a antizemanovci má až extrémní podobu. Zaorálek a Dientstbier přitom neustále zdůrazňují, že jsou připraveni převzít vládní odpovědnost. Napětí v budoucí možné vládní straně je ale velké," upozornil.

A dodal, že se obává o osud demokracie v České republice. „Skutečnost, že ve volbách mohou uspět některé podivuhodné figury - například z Úsvitu, svědčí o tom, že lidé tímto způsobem reagují na stávající strany, které na politické scéně působí mnoho let. Navíc se lidé včetně politiků nenaučili za 23 let zacházet se slovem demokracie. Veřejnost je politicky nevzdělaná, a to všechno dohromady může pro demokracii v Česku znamenat vážné ohrožení demokracie. Hrobařem se mohou stát i strany, které slovo demokracie mají přímo v názvu," myslí si Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …