Zničili jsme most, chlubí se Ukrajinci. Ale na osvobození by potřebovali 100 raketometů

13.08.2022 20:40

Ukrajinské ozbrojené síly podnikly další akce na východních bojištích. Dělostřelectvo zlikvidovalo strategicky důležitý most využívaný ruskými vojáky jako klíčová zásobovací trasa. Pasivní tento týden nezůstalo ani letectvo s novými útoky na ruské sklady vojenské techniky.

Zničili jsme most, chlubí se Ukrajinci. Ale na osvobození by potřebovali 100 raketometů
Foto: Twitter @MarkRid89403375
Popisek: Systémy HIMARS

Tuzemská i světová média dnes přinesla nové zprávy o aktuálním dění na bitevních polích rusko-ukrajinské války. Ukrajinskému dělostřelectvu se podařilo zničit strategicky důležitý most na přehradě u Nové Kachovky na Dněpru, který sloužil logistickým účelům ruských jednotek. Úspěch operace ohlásil na facebooku mluvčí příslušného velitelství ukrajinské armády, načež jej potvrdila také britská vojenská rozvědka. 

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 37049 lidí

Nejedná se o první most v této oblasti, který se Ukrajincům podařilo odstavit z provozu. Úspěšné údery již byly provedeny na silniční Antonivský most do Chersonu a na nedaleký železniční most. Ukrajincům se tak daří postupně likvidovat hlavní zásobovací trasy pro ruské jednotky, které pronikly na západní břeh Dněpru. Pokud budou úspěšné akce pokračovat, tak Rusům hrozí úplně odříznutí. Moderní technika, která ukrajinským silám umožňuje provádět tyto drtivé raketové útoky, se nazývá HIMARS. Spojené státy Kyjevu zatím dodaly 16 těchto raketometů. 

Mnozí vojenští analytici vidí zapojení HIMARSu do bojů na frontové linii jako potenciálně zásadní zvrat ve vývoji konfliktu. Jedná se totiž o vysoce přesnou a výkonnou techniku té nejvyšší kvality, která umožňuje ukrajinskému dělostřelectvu vést s Rusy rovnocenný boj. Bývalý americký generál Mark Hertling prohlásil, že dodání raketometů radikálně mění situaci. Ukrajinské vedení ovšem není zcela uspokojeno. Ministr obrany Oleksij Reznikov prohlásil, že by potřeboval od Západu 100 HIMARSů, aby mohla kyjevská vláda získat zpět celé území, které si momentálně nárokuje.

Nové akce podniklo rovněž ukrajinské letectvo, které zaútočilo na opěrné body a sklady zbraní a techniky v Baštandském a Berislavském katastru obcí v Chersonské oblasti. 

.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…